Роз’яснення щодо категорій громадян, які мають право пільгового проїзду

Верховною Радою України 28 грудня ухвалено зміни до деяких законів України, відповідно до яких з 1 червня 2015 року відмінено пільговий проїзд для деяких категорій громадян.

З 1 червня 2015 року право пільгового проїзду матимуть:

ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»:Інваліди війни – безплатний  проїзд  усіма  видами  міського та приміського пасажирського транспорту, автобусами  міжміських маршрутів,  у  тому  числі  внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання. Це право поширюється і на  особу,  яка  супроводжує  інваліда  I групи (п.7 ст. 13 Закону);          інваліди  війни I  і  II  груп також  мають  право  безплатного проїзду один раз  на  рік  (туди  і  назад)  залізничним,  водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, а особи, які супроводжують   інвалідів    I    групи    (не    більше    одного супроводжуючого), – на  50-процентну знижку вартості проїзду один раз на  рік  (туди  і  назад)  зазначеними  видами транспорту;          інваліди війни III групи мають право безплатного проїзду  один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським  автомобільним  транспортом  незалежно  від   наявності залізничного сполучення або проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту  з  50-процентною  знижкою  вартості проїзду. Інваліди  війни та  особи,  які  супроводжують  у  поїздках інвалідів  І  групи (не більше одного супроводжуючого),  мають право  користування  міжміським  транспортом  зазначених  видів  у період  з  1  жовтня по 15 травня з 50-процентною знижкою вартості проїзду  без  обмеження кількості  поїздок (п. 21 ст.13 Закону).  Учасники бойових дій – безплатний  проїзд  усіма  видами  міського та приміського пасажирського транспорту  та  автобусами  міжміських маршрутів,  у  тому  числі внутрірайонних,  внутрі- та міжобласних незалежно  від  відстані  та  місця  проживання(п.7 ст.12 Закону); безплатний проїзд один раз на два  роки  (туди  і  назад) залізничним,  водним,  повітряним  або  міжміським   автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення,  або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами  транспорту з 50-процентною знижкою (п.17 ст.12 Закону)

ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Чорнобильці І категорії – безплатне користування всіма видами міського та приміського транспорту (крім таксі, в яких число посадочних місць для пасажирів не більше 9) на території України (п. 15 ст. 20 Закону); безоплатний проїзд один раз на рік до  будь-якого пункту України і назад автомобільним або повітряним, або залізничним, або водним транспортом з правом першочергового придбання квитків (п.19 ст. 20 Закону).

Чорнобильці 2 категорії (ліквідатори та потерпілі) – 50-відсоткова знижка вартості проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним, або повітряним, або залізничним, або водним транспортом (п. 4 ст. 21 Закону).

Чорнобильці-ліквідатори 2 категорії – безоплатне користування всіма видами міського та приміського транспорту (крім таксі) (п.9 ст. 21).

ЗУ «Про статус ветеранів військової служби,  ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб  та їх соціальний захист:

Ветерани військової служби,  ветерани  органів внутрішніх справ, ветерани податкової міліції, ветерани   державної   пожежної   охорони,   ветерани  Державної кримінально-виконавчої служби України, ветерани служби цивільного захисту,   ветерани  Державної  служби  спеціального  зв’язку  та захисту  інформації  України – безоплатний проїзд усіма видами міського та приміського пасажирського транспорту (за винятком таксі) у межах України (п.11 ст. 6 Закону); безоплатний проїзд (туди і назад) у межах України один раз на рік залізничним транспортом у купейному вагоні швидкого чи пасажирського потягу або водним чи автомобільним транспортом міжміського сполучення для лікування та відпочинку у санаторіях та будинках відпочинку (п. 10 ст. 6 Закону),

ЗУ «Про охорону дитинства»: Діти з багатодітних сімей – безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (окрім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання (ст. 13 Закону).         

ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»: Інваліди 1 групи, діти-інваліди та особи, які їх супроводжують,  інваліди  2 групи мають право на безоплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі);

– в період з 1 жовтня по 15 травня інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів першої групи або дітей-інвалідів  (не  більше  однієї  особи), мають право на 50-відсоткову знижку вартості проїзду на   внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту (ст. 38-1 Закону).

Постанова  Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 року № 354, якою надано право безплатного  проїзду  для  пенсіонерів  за  віком  на міському пасажирському транспорті  загального  користування  (крім метрополітену і таксі) та приміських маршрутах, на сьогодні є чинною;  чинність цієї  постанови поширена  також на інвалідів  згідно з постановою КМУ № 555 від 16.08.94.

Всі інші категорії пільговиків з 1 червня втрачають право пільгового проїзду.