Комунальне господарство

Український «зелений» бізнес має всі шанси розвиватися за зразком китайських гігантів

У рамках візиту до Китаю Голова Держенергоефективності Сергій Савчук відвідав виставку унікальних розробок компанії «Huawei», де віце-президент підрозділу «Smart PV Business» Ален Лі представив останні інновації у сфері digitalization, сонячній енергетиці та навіть штучного інтелекту.

Під час зустрічі Ален Лі розповів про усі напрями діяльності та секрети успіху компанії.

Зокрема, відзначається суттєвий приріст доходу компанії, який у 2017 р. сягнув майже 93 млрд доларів, а вже у ц. р. очікується понад 100 млрд доларів.

Серед пріоритетів компанії – наукові дослідження та новації. Стабільно високі капіталовкладення у новітні розробки призводять до технологічного прориву. Саме це дозволяє компанії постійно бути у тренді та забезпечувати потреби сучасного суспільства.

Так, у 2007-2017 рр. компанія інвестувала у розробку нових технологій більше 62 млрд доларів. З них у 2017 р. – близько 14 млрд доларів, а це фактично 15 % від річного доходу компанії.

Компанія має 14 дослідницьких центрів, з яких 5 установ займаються інноваціями у сонячній енергетиці. Зареєстровано більше 600 патентів у сфері енергетики.

Зокрема, компанія постачає інвертори із digital-технологією управління сонячними електростанціями, забезпечуючи їхню високу продуктивність та надійність. Це також дозволяє швидше повернути інвестиції, вкладені у проект.

У свою чергу, Сергій Савчук презентував представникам компанії стрімкий розвиток сонячної енергетики в Україні.

За підсумками візиту сторони дійшли згоди, що активність та потенціал українського ринку свідчать про можливості не лише широкого використання СЕС, а й виробництва інноваційного обладнання і матеріалів для таких об’єктів, у т.ч. у співпраці з китайським бізнесом.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Київ, Одещина та Миколаївщина – лідери у реалізації ЕСКО-проектів у бюджетних установах

Географія ЕСКО в Україні швидко розширюється. Після запровадження у 2017 р. законодавчих змін, розроблених спільно з Держенергоефективності, у регіонах країни вже укладено 184 ЕСКО-договори на суму близько 200 млн гривень.

До трійки регіонів-лідерів за кількістю впроваджених ЕСКО-проектів увійшли:

Найпоширенішими заходами з енергоефективності, які реалізують інвестори, є встановлення ІТП та модернізація систем опалення у бюджетних закладах.

Деякі інвестори вже заявляють про початок повернення інвестицій за ЕСКО-договорами.

Більше того, на сьогодні на Одещині оголошено перший в Україні ЕСКО-тендер за моделлю поглибленого партнерства, в рамках якого замовник співфінансує комплексні енергоефективні заходи на ЕСКО-об’єкті та залишає більшу частину економії, а саме – більше 70%, на свою користь.

Водночас, меншу активність в енергосервісі проявляють Черкаська (4 договори) та Вінницька область (2 договори).

На жаль, деякі регіони досі не оголосили жодного ЕСКО-тендеру:

«Закликаю місцеву владу активно використовувати можливості підвищення енергоефективності шкіл, дитсадків, лікарень та інших установ за рахунок ЕСКО та впроваджувати необхідні для цього енергосервісні проекти!», – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Як повідомив С.Савчук, завдяки ЕСКО регіони матимуть:

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


Держенергоефективності з експертами IRENA працює над створенням ефективної системи «зелених» аукціонів в Україні

Кращий досвід країн світу щодо впровадження «зелених» аукціонів та його застосування в Україні обговорив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із експертами Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA, https://www.irena.org), помічниками народних депутатів України, представниками Міненерговугілля, Держенергоефективності та Національної інвестиційної ради.

У рамках вебінару, ініційованого Агентством, фахівці IRENA відзначили активність України у розвитку «чистої» енергетики та поділилися результатами досліджень щодо проведення аукціонів у різних країнах світу.

Так, впродовж останніх 20 років все більше країн світу обирають аукціони як один із механізмів розвитку «чистої» енергетики. Якщо у 2008 р. таких країн було лише 20, то у 2018 р. – понад 70.

За висновками експертів, аукціони мають низку важливих переваг, зокрема:

Наприклад, в Об’єднаних Арабських Еміратах впродовж 2 років завдяки аукціонам ціна на електроенергію із СЕС знизилася із 58,5 доларів/МВт*год у січні 2015 р. до 24,2 доларів/МВт*год у березні 2017 року.

Окрім цінової складової, сторони розглянули усі інші елементи аукціонів.

Під час розробки ефективної моделі аукціонів для України експерти IRENA рекомендували звертати особливу увагу на такі питання:

За підсумками вебінару учасники дійшли згоди щодо необхідності узагальнення рекомендацій експертів IRENA та їх включення у якості пропозицій до законопроекту щодо аукціонів в Україні.

Також на початку 2019 р. планується провести масштабний семінар за участю фахівців IRENA з питань «зелених» аукціонів.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


У Китаї на «China International Import Expo 2018» Голова Держенергоефективності презентував інвестиційні можливості «зеленої» енергетики України

Разом із Першим віце-прем’єр-міністром України – Міністром економічного розвитку і торгівлі України Степаном Кубівим та іншими членами офіційної делегації України до Китаю Голова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь у відкритті Національного стенду України на «China International Import Expo 2018».

Україна із понад 170 країнами презентує досягнення та привабливі для інвестицій проекти, у т. ч. в «зеленій» енергетиці, для понад 1 млн відвідувачів виставки.

До уваги учасників та гостей виставки – сучасний інтерактивний стенд України із креативним графічним шоу та зонами для воркшорів і переговорів.

Китай для України – стратегічний партнер, особливо у «чистій» енергетиці, адже це світовий лідер:

«У цій сфері ми вже другий рік розвиваємо успішне партнерство, розпочате підписанням Меморандуму між Держенергоефективності та Національною енергетичною адміністрацією КНР (http://en.ndrc.gov.cn) у грудні 2017 року», – повідомив під час виступу Сергій Савчук.

Китайські компанії вже реалізують «зелені» проекти в Україні, здебільшого у сонячній та вітровій енергетиці. Втім, напрями співпраці набагато ширші.

«На Інтерактивній карті «UAMAP» (http://www.uamap.org.ua) для інвесторів ми зібрали понад 100 потенційних привабливих проектів на загальну суму понад 4 млрд євро», – наголосив С. Савчук та представив деякі з найцікавіших проектів:

Наприкінці виступу С.Савчук закликав бізнес Китаю розширювати партнерство з українськими компаніями, особливо, у таких напрямах:

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


Заклади вищої освіти готові створювати комісії з атестації енергоаудиторів для сертифікації енергетичної ефективності будівель

Держенергоефективності закликає заклади вищої освіти створювати комісії для професійної атестації енергоаудиторів, які зможуть отримати право проводити сертифікацію енергоефективності будівель та обстеження інженерних систем.

Це передбачено Законом України «Про енергетичну ефективність будівель» (http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2118-19), що розроблено Держенергоефективності та прийнято Парламентом у 2017 році.

У процесі створення комісій варто користуватися низкою важливих підзаконних актів. Серед них – порядок проведення атестацій енергоаудиторів, порядок сертифікації енергетичної ефективності, методика визначення енергоефективності та інші. Для зручності усі документи опубліковано на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/content/buildings-certification.

Також, до Вашої уваги – перелік 17 закладів вищої освіти, з якими Агентство вже уклало добровільні угоди про співпрацю щодо координації роботи із створення атестаційних комісій (http://saee.gov.ua/uk/content/buildings-certification).

Тож, усі, хто мають намір пройти професійну атестацію, зможуть звертатися до цих закладів.

“Переконаний, що тільки якісна підготовка та відбір експертів з енергоефективності дозволять ефективно здійснювати сертифікацію будівель та надавати правильні рекомендації щодо підвищення їхнього рівня енергоефективності”, – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Перелік закладів вищої освіти, які створили відповідні атестаційні комісії, буде розміщено на офіційному сайті Агентства www.saee.gov.ua.

За довідками звертайтеся, будь ласка, до Управління енергетичного менеджменту та стандартизації Держенергоефективності: (044) 559-58-37, standartsaee@gmail.com.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


Вже 100 ОСББ зацікавлені утеплити багатоповерхівки завдяки ЕСКО

Цього літа Держенергоефективності спільно з Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні провели інформаційно-роз’яснювальну кампанію в регіонах країни, яка розкрила переваги співпраці ОСББ та ЕСКО-інвесторів для утеплення будинків.

Понад 350 ОСББ у 8 областях дізналися про ЕСКО-механізм, особливості укладання контрактів з інвесторами, очікувані результати та успішність вже реалізованих компаніями проектів.

Окрім цього, 100 ОСББ вже заявили про зацікавленість співпраці з ЕСКО-інвесторами та надали Агентству дані щодо енергоспоживання своїх будинків.

На основі цих даних Агентство сформувало та опублікувало на сайті базу ОСББ – потенційних об’єктів енергосервісу (http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1).

«Тепер ЕСКО-інвестори можуть ознайомитися з енергетичними характеристиками різних ОСББ та обрати найбільш економічно привабливі об’єкти для реалізації проектів з утеплення», – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

За ЕСКО-механізмом компанія впроваджує енергоефективні заходи, бере на себе всі ризики та гарантує досягнення економії енергоресурсів.

ОСББ, у свою чергу, здійснює всі платежі на користь ЕСКО-компанії лише за умови досягнення зазначеної економії.

Окрім зменшення комунальних рахунків, мешканці термомодернізованих багатоповерхівок отримають комфорт і затишок в оселях, а вартість квартир зросте у ціні.

Консультації щодо ЕСКО-механізму як для бюджетних установ, так і для ОСББ також можна отримати у Всеукраїнському центрі з питань енергозбереження та енергоефективності (http://energoefektivnaukraina.org.ua, e-mail: support@energoefektivnaukraina.org.ua або за тел.: +38 066 154 55 421; +38 093 993 64 56).

Центр створено спільно з проектом ПРООН «Усунення перепон для залучення інвестицій у підвищення енергоефективності громадських будівель у малих і середніх містах України на основі моделі ЕСКО».

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю ДерженергоефективностіЩе понад 1000 домогосподарств встановили сонячні панелі у II кварталі 2018 року

Використання сонячних панелей стрімко набирає популярності серед населення. У II кварталі ц.р. ще 1107 родин перейшли на електроенергію з енергії сонця, що вдвічі більше, ніж у I кварталі цього року.

Загалом, вже 4660 приватних домогосподарств встановили сонячні панелі загальною потужністю майже 90 МВт станом на кінець I півріччя 2018 року.

Інвестиції склали близько 88 млн євро.

«Така активність населення приємно вражає і доводить, що у червні 2015 р. ми запровадили ефективний стимул – прив’язаний до курсу євро «зелений» тариф для приватних СЕС потужністю до 30 кВт», – пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Лідерами за кількістю встановлених приватних СЕС є такі області, як Київська, Дніпропетровська та Тернопільська.

Окрім очевидних переваг СЕС для населення, сонячні станції приватних домогосподарств є чудовим прикладом розподіленої генерації, що позитивно впливає на збалансовану роботу енергосистеми.

Також, високий попит домогосподарств на сонячні панелі стимулює бізнес до встановлення вітчизняних виробничих потужностей у цій сфері.

Так, у березні ц. р. у м. Енергодар (Запорізька область) запрацював український завод, що успішно виробляє сонячні панелі для населення та бізнесу. Саме завдяки таким потужностям створюються додаткові робочі місця, активізується бізнес у суміжних галузях, збільшуються надходження до місцевих бюджетів.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


Держенергоефективності та ДСНС розпочали співпрацю щодо впровадження енергосервісу

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та Голова ДСНС Микола Чечоткін підписали Меморандум про партнерство у залученні ЕСКО-інвесторів до реалізації енергоефективних проектів на численних об’єктах ДСНС (www.dsns.gov.ua).

ДСНС – один із перших органів влади, який проявив ініціативу щодо впровадження енергосервісу за рахунок приватних інвестицій.

«Спільними зусиллями ми вже зібрали та оприлюднили на сайті Держенергоефективності дані щодо 153 об’єктів ДСНС, з якими інвестори можуть завчасно ознайомитися та прорахувати їхню економічну привабливість (http://saee.gov.ua/sites/default/files/documents/ESCO_objects_04_06_2018.xlsx)», – зауважив під час виступу С.Савчук.

У результаті впроваджених ЕСКО-проектів ДСНС зможе заощадити значні суми коштів на витратах за комунальні платежі. Крім цього, очікується підвищення комфорту перебування у приміщеннях та подовження життєвого циклу будівель.

Про усі тонкощі укладання ЕСКО-контрактів представникам ДСНС також розповів Олексій Корчміт, голова Української асоціації енергосервісних компаній.

Крім того, особливості практичної реалізації ЕСКО-проектів презентували кілька компаній, які вже працюють на цьому ринку.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


Перші в Україні 4 ЕСКО-договори для об’єктів державних установ укладено між Держводагентством та інвесторами

Результатом співпраці Держводагентства та Держенергоефективності за підтримки Мінприроди та Мінфіну стало підписання перших в Україні ЕСКО-договорів для впровадження енергоефективних заходів саме на об’єктах державних установ.

Так, 4 насосні станції у м. Берислав та смт. Новотроїцьке, які належать Держводагентству, буде модернізовано за кошти приватних ЕСКО-інвесторів. Суми договорів складають від 7,5 до 10 млн гривень.

За попередніми оцінками експертів, реалізація цих ЕСКО-проектів на 4-х об’єктах Держводагентства дозволить зменшити споживання електроенергії на 20 відс. або 1,5 млн кВт*год у рік.

Економія бюджетних коштів складе до 310 тис. грн у рік під час дії договорів, а після їх завершення – більше 3 млн грн щороку.

До уваги інвесторів на сайті Держенергоефективності опубліковано понад 3500 об’єктів державних установ, перспективних для енергосервісних робіт: http://saee.gov.ua/sites/default/files/documents/ESCO_objects_04_06_2018.xlsx.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


Сергій Савчук: Тепло буде на 10% дешевшим для споживачів у разі прийняття законопроекту № 4334 щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел

Це одна з переваг законопроекту № 4334 щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел енергії, який наразі активно готується до другого читання у Парламенті.

Ключове положення законопроекту – встановлення органами місцевого самоврядування тарифів на теплову енергію для бюджетних організацій і потреб населення, що виробляється з альтернативних джерел, на рівні 90% від тарифу на тепло з газу. За таких умов кінцевий споживач відразу відчуває економічний ефект у зниженні тарифів.

«Запропонований підхід формування тарифів дозволяє збільшити рентабельність інвестицій у проекти з виробництва тепла «не з газу» до 15-20%. Тому компанія, що здійснила інвестицію, матиме достатні гарантії повернення коштів», – зазначає Голова Держенергоефективності Сергій Савчук у статті «10% менше сплати за опалення завдяки альтернативним джерелам енергії», опублікованій у його колонці в газеті «Бізнес».

Законопроект вигідний не тільки споживачам та інвесторам, а й державі в цілому. Адже він призведе до значного позитивного макроекономічного ефекту:

Детальніше читайте у статті «10% менше сплати за опалення завдяки альтернативним джерелам енергії» за посиланням: http://www.business.ua/gosudarstvo/10_menshe_splati_za_opalennya_zavdyaki_alternativnim_dzherelam_energ_-357784/.

Співавторами статті виступили:

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


 

Сергій Савчук: За тиждень рекордні 37 ОСББ залучили кошти на заходи з економії енергоресурсів у багатоповерхівках

мммммммммммммммм

Лише за п’ять днів, з 28 листопада по 2 грудня, учасниками Урядової програми з енергоефективності стали 37 ОСББ, які залучили 4,2 млн. грн на заходи з енергозбереження у своїх будинках. Таким чином, побито рекорд листопада. Тоді за тиждень 29 ОСББ взяли «теплих» кредитів на суму 3,2 млн гривень. А ще у жовтні охочих до енергозбереження об’єднань було лише 10-15 у тиждень.

 

Приголомшливою є і щомісячна статистика участі ОСББ у програмі. Так, у листопаді державною допомогою на енергоощадні цілі скористалося 124 ОСББ, що удвічі більше ніж у жовтні. Тоді лише 54 ОСББ приєдналося до програми.

 

“Результати моніторингу дії програми, який проводить Держенергоефективності, свідчать про стрімке зростання попиту на енергоефективні заходи серед ОСББ. Це черговий доказ того, що програма державної підтримки виправдала очікування мешканців багатоповерхівок”, – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та нагадав, що ОСББ в рамках програми отримує відшкодування щонайменше 40% своїх витрат на утеплення. Якщо в будинку проживають субсидіанти, то компенсація може сягнути 70%. І це лише державна підтримка. Від місцевої влади ОСББ може одержати додаткову фінансову підтримку.

 

Окрім допомоги, ОСББ отримують найголовніше – економію енергоресурсів у результаті проведених заходів. Комплексна термомодернізація будинку дозволяє майже вдвічі зменшити споживання тепла, а відповідно і комунальні платежі для його мешканців. Це вже довели на власному досвіді ОСББ Львівської, Волинської, Харківської областей.

 

Окремі заходи також ефективні. Наприклад, після утеплення економія тепла для ОСББ складає в середньому 24%, після заміни вікон та дверей – ще 14%, після модернізації інженерних систем – 12%, а після встановлення ІТП – 10%. Модернізація освітлення дозволяє скоротити споживання електроенергії на 71%.

 

Найактивніше долучаються до програми ОСББ у Дніпропетровській та Запорізькій областях. В обох регіонах залучено по 57 енергоощадних кредитів. Водночас, найбільшу суму коштів на енергоефективні заходи залучають ОСББ Волинської області. Обсяг взятих кредитів в регіоні перевищує 14 млн. гривень.

 

Довідково:

З питань участі в Урядовій програмі з енергоефективності звертайтеся за консультацією до Call-центру при Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57, energoefect@saee.gov.ua.

Також, для всіх, хто цікавиться особливостями утеплення будинку, вибором правильного енергоефективного обладнання тощо, діє безкоштовна “гаряча” лінія: 0-800-210611.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


 

Сергій Савчук: Майже 50 млн. грн чергової фінансової допомоги надано Урядом українцям на енергоефективні заходи

мвыамвыамвыам

Сьогодні, 21 листопада, Держенергоефективності здійснено черговий транш відшкодування учасникам Урядової програми з енергоефективності. Цього разу сума безповоротної фінансової допомоги населенню та ОСББ на утеплення житла склала 48,37 млн гривень.

Найбільшу суму компенсації, а саме – 37,62 млн. грн, виплачено фізичним особам, які залучали кредитні кошти на купівлю енергоефективних матеріалів та обладнання. Тим, хто придбав твердопаливні котли в рамках програми, перераховано 6,54 млн. гривень.

У свою чергу, ОСББ-учасники програми отримали від Уряду 4,21 млн. грн відшкодування на впровадження заходів з енергоефективності у багатоповерхівках.

«Усі учасники програми продовжують виконувати свою чітко визначену роль: Уряд знімає фінансове навантаження з домогосподарств під час впровадження енергоефективних заходів, а населення, отримуючи компенсації, активніше долучається до енергозбереження: проводить роботи з утеплення, встановлює вузли обліку, ІТП, замінює вікна тощо, аби у результаті зменшити енергоспоживання та рахунки за комунальні послуги», -прокоментував чергове відшкодування Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Голова Агентства також додав, що нещодавно проведені дослідження ефективності програми підтверджують цільове використання коштів учасниками програми, досягнення ними значної економії енергоресурсів у результаті впровадження заходів, а також зменшення комунальних платежів.

Загалом, з моменту старту програми, з жовтня 2014 року по листопад 2016 року, Уряд надав її учасникам 1,068 млрд. грн фінансової допомоги на підвищення енергоефективності у житлі.


Сергій Савчук: За останній тиждень до Урядової програми з енергоефективності долучилася рекордна кількість ОСББ

Вперше за весь період дії Урядової програми з енергоефективності спостерігається справжній бум на утеплення житла з боку ОСББ. Лише за тиждень, з 14 по 21 листопада 2016 року, 29 ОСББ стали учасниками програми, залучивши 3,2 млн грн на впровадження енергоефективних заходів у багатоповерхівках. Для порівняння минулого тижня за Урядовою допомогою звернулося 13 ОСББ, а позаминулого – 20.

«Цієї осені попит на програму з боку ОСББ побив усі раніше зафіксовані рекорди. Щотижня за Урядовою допомогою почали звертатися не 5-10 ОСББ, а вдвічі більше – 15-20. Сьогоднішні результати моніторингу дії програми перевершили наші очікування: майже 30 ОСББ з різних регіонів країни залучили кредитні кошти на підвищення енергоефективності своїх будинків. Це найяскравіший доказ того, що мешканці багатоповерхівок усвідомили значущість проведення комплексних заходів з економії енергоресурсів, а також переваги участі у програмі, де майже половину витрат компенсує Держава», – повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, коментуючи результати щотижневого моніторингу дії Урядової програми з енергоефективності.

Сергій Савчук також зауважив, що результати проведеного дослідження ефективності програми серед ОСББ підтверджують, що комплексна термомодернізація багатоповерхівки – утеплення, встановлення ІТП з погодним регулюванням, а також засобів обліку, заміна вікон на енергоефективні тощо – дає змогу її мешканцям вдвічі зменшити рахунки за опалення, а на сьогодні це нагальне питання для кожної родини.

Нагадаємо, що ОСББ мають можливість отримати від Уряду 40%-ве відшкодування суми кредитних коштів, залучених на енергоефективні заходи. Якщо у багатоквартирному будинку проживають родини-отримувачі субсидій, то компенсація становитиме до 70%.

Загалом, з початку дії програми її учасниками стали 514 ОСББ, які освоїли майже 65 млн. грн на утеплення житла.

Також, не вщухає попит на програму і з боку фізичних осіб. Так, за тиждень майже 2 тис. домогосподарств стали учасниками програми, залучивши 32,6 млн. грн на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Сергій Савчук: Урядова програма з енергоефективності увійшла у ТОП реальних досягнень українських реформ

2222222222222222222

Два роки тому вперше за всю історію України запрацювала потужна, прозора, заснована на європейських принципах Урядова програма підтримки населення та ОСББ до впровадження енергоефективних заходів. Сьогодні її визнано одним з реальних досягнень українських реформ. Такий висновок зроблено Реанімаційним пакетом реформ (РПР).

“Той факт, що найбільша коаліція провідних громадських організацій та експертів України – РПР – виділила з-поміж десятка інших досягнень і програму з енергоефективності, свідчить про правильність дій Уряду, про те, що для суспільства запроваджено програму справжньої фінансової допомоги на утеплення житла, на впровадження інших заходів з економії енергоресурсів та підвищення комфортних умов проживання”, – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

З початку дії програми, з жовтня 2014 року по листопад 2016 року, Урядовою допомогою на утеплення вже скористалося понад 180 тисяч українських сімей. Разом вони залучили більше 2,6 млрд грн. на проведення енергоефективних заходів. Від Уряду учасники програми отримали понад 1 млрд. грн безповоротної фінансової допомоги.

Серед учасників програми і сотні мешканців багатоповерхівок. Урядовою допомогою скористалося 485 ОСББ, які освоїли більше 61 млн. грн на утеплення будинків.

Проведені Держенергоефективності у співпраці з проектами USAID та IFC дослідження ефективності програми підтвердили, що її учасники дійсно залучають кошти на впровадження енергоефективних заходів та досягають значної економії енергоресурсів. Наприклад, за даними опитаних ОСББ, повне утеплення багатоповерхівок дозволило їхнім мешканцям вдвічі зменшити рахунки за опалення. У свою чергу, приватні домогосподарства, які також проводили комплексну термомодернізацію своїх будинків, змогли майже вдвічі скоротити споживання газу.

“Результати наших досліджень говорять самі за себе і не потребують додаткових доказів. Програма допомогла тисячам українців створити комфортні умови проживання у своїх оселях та при цьому значно менше платити за комунальні послуги”, – підкреслив С. Савчук.

Усвідомлюючи затребуваність програми, Урядом заплановано її продовження у 2017 році. Відповідний проект рішення Уряду вже підготовлено Держенергоефективності. Водночас, у проекті Держбюджету на 2017 рік передбачено кошти на фінансування програми, а саме – 400 млн гривень.

«Ми також плануємо удосконалити програму, а саме – посилити моніторинг її ефективності та запровадити верифікацію проведених енергоефективних заходів за допомогою обов’язкової фотофіксації. Крім того, опрацьовується питання розширення переліку учасників програми на управителів житла та ЕСКО-компанії», – підкреслив Голова Агентства.

З переліком інших ключових досягнень українських реформ можна ознайомитися на сайті Реанімаційного пакету реформ: http://rpr.org.ua/news/top-realnyh-dosyahnen-ukrajinskyh-reform-2/.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Вперше за роки незалежності в Україні стартувала енергомодернізація бюджетних установ за механізмом енергосервісу

 

Початок осені 2016 року став проривним у вирішенні питання підвищення енергоефективності будівель бюджетної сфери та запровадження ЕСКО-механізму у цій сфері.

 

“Днями підписано перший в Україні енергосервісний договір на впровадження ЕСКО-компанією заходів з енергоефективності у бюджетній установі – Осичківська загальноосвітнья школа І-ІІІ ступенів Савранського району Одеської області”, – повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук сьогодні, 7 вересня, в Будинку Уряду, у ході брифінгу “Як провести енергомодернізацію бюджетних установ, не витрачаючи бюджетних коштів?”.

1

«Потенціал скорочення енергоспоживання у бюджетних установах становить 50%. Досягти цього можливо завдяки мультиплікації таких ЕСКО-проектів у всіх об’єктах бюджетної сфери», – наголосив С. Савчук.

 

Голова Агентства пояснив, що сьогодні в країні близько 100 тисяч будівель бюджетних установ побудовано ще за старими радянськими стандартами і потребують комплексної термомодернізації. Це, у свою чергу, вимагає чималих капіталовкладень у розмірі від 4,2 до 8,5 млрд доларів. Місцевим бюджетам це не під силу. Тому оптимальним рішенням є використання ЕСКО-механізму – залучення інвестицій енергосервісних компаній в енергомодернізацію бюджетних установ: утеплення фасадів, підвалів, горищ, заміну вікон, модернізацію освітлення, встановлення лічильників, ІТП тощо.

06-09-2016_Презентацiя-ЕСКО_Савчук_слайд_2

“ЕСКО-механізм полягає в тому, що енергоефективні заходи в школах, дитсадках, лікарнях та інших закладах впроваджуються інвесторами – енергосервісними компаніями, як українськими, так і іноземними, за власні чи запозичені кошти. Зверніть увагу: додаткові бюджетні кошти не залучаються! Вкладені інвестиції енергосервісна компанія повертає виключно за рахунок зекономлених бюджетною установою витрат на комунальні послуги та енергоносії, – наголосив Голова Держенергоефективності. – Більше того, бюджетна установа у майбутньому отримає фінансову вигоду від енергомодернізації за таких механізмом: менше споживатиме енергоресурсів і менше платитиме за комунальні послуги, помешкання стане комфортим і більш сучасним”.

 

Важливо, що ЕСКО-компанія несе фінансові ризики від реалізації такого енергоефективного проекту, бере на себе повну відповідальність за якість робіт та зацікавлена в максимальній економії витрат на житлово-комунальні послуги.

 

«ЕСКО-механізм – це доступний інструмент залучення інвестицій в енергомодернізацію бюджетних установ, який широко використовується у країнах Європи і вже сьогодні почав діяти в Україні. Необхідно донести переваги його використання до очільників муніципалітетів, бюджетних установ, населення», – зауважив Голова Агентства.

06-09-2016_Презентацiя-ЕСКО_Савчук_слайд_3

У свою чергу, Олександр Хапатнюковський, заступник голови Савранської районної державної адміністрації Одеської області, розповів більш детально про результати проведення першого в Україні тендеру на закупівлю послуг енергосервісу та підписання першого ЕСКО-договору на енергомодернізацію школи. За його словами,  вже цієї осені у школі проведуть роботи з очищення систем опалення. Пізніше заплановано утеплення горищного перекриття. За договором впродовж десяти років компанія зобов’язується забезпечити скорочення енергоспоживання у будівлі на 28%.

 

Нагадаємо, що, окрім цієї школи, тендери на закупівлю послуг енергосервісу було оголошено у Києві (19 об’єктів), Вінниці (1 об’єкт), Полтавській (2 об’єкти) та Одеській областях (ще 1 об’єкт).

 

Завдяки зусиллям Держенергоефективності та органів місцевого самоврядування в Україні формується національна база потенційних об’єктів енергосервісу, а також перелік підприємств-виконавців послуг. Обидві бази даних постійно оновлюються на офіційному сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1.

 

Довідково:

Презентація Голови Держенергоефективності на тему “Механізм енергосервісу для утеплення бюджетних установ”:  http://saee.gov.ua/sites/default/files/ESCO.pdf.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Держенергоефективності

044 590-59-65

saeepressa@gmail.com

www.saee.gov.ua


 

Найкращий спосіб заощадити на енергоносіях та комунальних платежах – провести комплексну термомодернізацію будинку

 

Майже вдвічі зменшити рахунки за комунальні послуги допоможе комплекс енергоефективних заходів: встановлення індивідуального теплового пункту, вузлів обліку, повне утеплення будинку. І сьогодні держава надає населенню на ці цілі безпрецедентну грошову допомогу. Нею скористалося вже понад 340 ОСББ з різних регіонів країни. На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, коментуючи дані щотижневого моніторингу Урядової програми з енергоефективності.

 

Сергій Савчук підкреслив, що запорука досягнення значної економії – це правильний підхід до проведення заходів з енергоефективності. Так, перш ніж, замінити вікна та утеплити стіни, варто встановити індивідуальний тепловий пункт (ІТП), регулятор теплового потоку та лічильник тепла.

 

“Крім того, найпоширеніша та небезпечна помилка, яку потрібно уникати, – це «клаптикове» утеплення багатоповерхівки. Цього не можна робити, адже призведе до появи тріщин, затікання води, плісняви, руйнування і ви не отримаєте очікуваної економії тепла. Особливо шкідливе «клаптикове» утеплення на панельних будинках”, – поінформував Голова та зазначив, що потрібно проводити утеплення не окремих квартир, а всієї будівлі одночасно.

2

“Одна з найуспішніших історій утеплення – це Луцьке ОСББ “Явір – 2011”, яке скористалося нашою програмою, облаштувало ІТП та провело  комплексну термомодернізацію будинку, залучивши 2 млн грн. З них 40% відшкодувало Держенергоефективності, а відсотки за кредитом – Луцька міська рада. У результаті проведеної модернізації витрати на опалення для мешканців будинку зменшилися у 2,2 рази“, – нагадав С.Савчук.

 

За його словами, таких історій чимало і з часом їх буде все більше. Про це свідчить всезростаючий попит на програму. За останній тиждень її учасниками стали ще 5 ОСББ, які залучили 453 тис. грн. на енергоефективні заходи. Загалом, Урядовою допомогою скористалося вже 341 ОСББ, освоївши разом майже 34 млн грн. на утеплення.

2

Нагадуємо, що за умовами Урядовою програми з енергоефективності мешканці багатоповерхівок, які об’єднались в ОСББ, отримують з держбюджету відшкодування 40% суми “теплого” кредиту. Якщо серед членів ОСББ є отримувачі субсидій, то компенсація буде значно більшою. Окрім державної, додаткову допомогу на утеплення можна одержати ще й від органів місцевого самоврядування. Таким чином, ОСББ може придбати необхідне енергоефективне обладнання чи матеріали майже за половину їхньої ринкової ціни.

 

Довідково:

З питань участі в Урядовій програмі з енергоефективності звертайтеся до Call-центру при Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57 та e-mail: energoefect@saee.gov.ua, energoefect2@saee.gov.ua, energoefect3@saee.gov.ua.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Держенергоефективності


 

Місцева влада в регіонах допомагає населенню утеплити житло

та підготуватися до зими

 

За сім місяців 2016 року вже більше 76 тисяч українських родин скористалися Урядовою програмою з енергоефективності та одержали безповоротну фінансову допомогу на утеплення житла. Майже третина цих сімей, а саме – 22,3 тис. домогосподарств, скористалися ще й місцевою підтримкою та отримали додаткове відшкодування своїх витрат на енергоефективні заходи з місцевих бюджетів на суму 19 млн грн.

За місцевою підтримкою звертаються і ОСББ. Цього року більше 70 ОСББ отримали компенсації з місцевих бюджетів на суму близько 1 млн грн.

Можливість скористатися відразу декількома програмами підтримки стимулює українців займатися енергозбереженням. Адже подвійна, а інколи й потрійна допомога на утеплення (з державного, обласного чи районного/міського бюджетів) значно здешевлює вартість енергоефективного обладнання та матеріалів, таким чином зменшуючи фінансове навантаження на бюджет родин при утепленні.

Так, завдяки ініціативі Держенергоефективності у 2016 році прийнято 184 місцеві програми, за якими відшкодовується частина відсотків чи суми “теплого” кредиту. Зокрема, прийнято 24 обласні програми, дія яких поширюється на всі райони та міста відповідного регіону (у тому числі обласний центр). Додатково у цих регіонах запроваджено 93 районні та 67 міських програм.

2

На сьогодні вже виділено фінансування 14 обласних, 31 районної, 43 міських програм у розмірі 62,6 млн грн. З них майже половину коштів передбачено на реалізацію  обласних програм.

Місцеві програми спрямовані на різні категорії учасників: одні надають компенсацію як фізичним особам, так і ОСББ, інші передбачають надання допомоги тільки одній категорії позичальників.

Держенергоефективності продовжує співпрацювати з органами місцевого самоврядування у напрямку прийняття місцевих програм відшкодування за «теплими» кредитами, їх розширення на усі категорії позичальників та головне – виділення коштів на їх фінансування.

Довідково:

Стан прийняття місцевих програм відшкодування відсотків за “теплими” кредитами:

http://saee.gov.ua/sites/default/files/Local_EE_Programs_12_08_16.xls

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


 

Все більше мешканців багатоповерхівок, об’єднаних в ОСББ, поспішають утеплитися до зими

 

Лише за останній тиждень, з 8 по 14 липня 2016 року, учасниками Урядової програми з енергоефективності стали ще 10 ОСББ, які разом залучили 1,72 млн грн. на проведення різних енергоефективних заходів у будинках. Приймають рішення “за” участь у програмі і співмешканці-субсидіанти.

 

1

 

«49% ОСББучасників програми, а це майже половина, мають у своїх будинках сім’ї, які отримують субсидії на оплату комунальних послуг. Це означає, що умови участі у програмі настільки зручні, що навіть малозабезпечені родини, які мешкають у багатоповерхівці, погоджуються на «теплі» кредити», – наголосив Сергій Савчук, коментуючи дані моніторингу дії Урядової програми з енергоефективності.

 

За його словами, ця статистика в черговий раз підтверджує, що було обрано правильний підхід до формування програми, враховуючи потреби різних верств населення, особливо малозабезпечених родин.

 

«Під час розробки програми ми передбачили високий розмір безповоротної грошової допомоги для ОСББ на утеплення – 40%. Якщо у складі ОСББ є субсидіанти, то таке ОСББ отримає більше відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% – залежно від кількості субсидіантів у багатоповерхівці, – в черговий раз наголосив Сергій Савчук. – Ми прийняли таке рішення, адже розуміли, наскільки важко інколи головам ОСББ переконати усіх співвласників багатоповерхівки залучати досить значні кошти на утеплення будинку. Особливо не легко зважитися на “теплий” кредит малозабезпеченим сім’ям».

 

Окрім компенсації з державного бюджету, ОСББ можуть отримати додаткову грошову допомогу на утеплення ще й з місцевих бюджетів. В країні прийнято вже 184 місцеві програми з відшкодування частини суми або відсотків за кредитами на енергоефективні заходи. У деяких регіонах для ОСББ передбачено відшкодування до 30% суми «теплого» кредиту.

 

Загалом, вже 327 ОСББ взяли участь у програмі з енергоефективності, залучивши майже 33 млн грн. на утеплення багатоповерхівок.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


 

Мешканці Львівщининайенергоефективніші

У липні більше 3,5 тисяч українських родин скористалися Урядовою програмою з енергоефективності та придбали «негазові» котли на суму 62 млн. гривень. Це у 4 рази більше, ніж у минулому місяці, інформує Держенергоефективності.

04082016164503

Найбільш активно переходять на альтернативне опалення мешканці Львівської області, які вже встановили 2 544 «негазових» котла. Цьому сприяє ще й додаткова підтримка місцевої влади, а саме – відшкодування з обласного бюджету 20% річних за «теплими» кредитами на такі котли.

Загалом, можливістю стати незалежними від газу, встановити, зокрема твердопаливний котел, та отримати 20% відшкодування з держбюджету скористалося вже понад 19 тисяч родин.

Котли на твердому паливі мають низку переваг у порівнянні з газовими. Зокрема, це відсутність складних дозвільних процедур на їхню установку і низька ціна на альтернативне паливо. Крім того, споживач вільний самостійно обирати необхідний йому вид палива.

04082016164504

Крім того, за середньостатистичною інформацією, встановивши твердопаливний котел, родина зможе заощадити близько 17 тис грн. протягом опалювального сезону. Наприклад, витрати домогосподарства на опалення будинку 100 кв. метрів в опалювальний період, за новими цінами на газ, складуть близько 29 тис. грн, а витрати на опалення дровами – близько 12 тис. грн.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Україна посилюватиме співпрацю з США у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики

04082016164502Голова Держенергоефективності Сергій Савчук вчора, 28 липня, провів зустріч з радниками Офісу технічної допомоги Міністерства фінансів США, з якими обговорив потенційні шляхи двосторонньої співпраці, зокрема, у сфері відновлюваної енергетики та енергоефективності.

«Питання енергоефективності та відновлюваної енергетики залишаються пріоритетними завданнями для України. Тому Агентство у співпраці з парламентарями, урядовцями, представниками бізнесу та експертного середовища плідно працює над створенням належного законодавчого підґрунтя, яке дозволить Україні зменшити споживання енергоресурсів, особливо газу, розвивати альтернативні джерела енергії», – наголосив Сергій Савчук, розповідаючи про напрацювання відомства. Зокрема, він повідомив про прийняті минулого року закони щодо запровадження механізму енергосервісу у бюджетній сфері та створення конкурентоспроможних умов для виробників електроенергії з відновлюваних джерел. Крім цих ключових законів, торік було прийнято більше 25 підзаконних актів.

04082016164501

У ході розмови американська сторона також проявила інтерес до питання реалізації проектів з відновлюваної енергетики, дії «зеленого» тарифу. Більш детально обговорили необхідні передумови для розвитку сфери використання рідкого біопалива. Сергій Савчук зауважив, що Агентством вже розроблено законопроект, який стимулюватиме використання біоетанолу в країні. Втім, є необхідність в отриманні додаткової експертної та технічної допомоги з цього приводу.

За підсумками зустрічі сторони домовилися продовжити співпрацю, обмін актуальною інформацією та досвідом у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики. Також, вирішили опрацювати можливі шляхи подальшого більш тісного співробітництва, зокрема, у створенні сприятливих правових умов для розвитку сфери використання рідкого біопалива.

Крім того, Держенергоефективності планує використати досвід США та залучити експертів для реалізації проектів з відновлюваної енергетики на засадах державно-приватного партнерства.

Довідково:

Офіс технічної допомоги (Office of Technical Assistance) спеціалізується на наданні міністерствам та відомствам країн, що розвиваються, експертної допомоги, необхідної для переходу до фінансової самостійності.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Сергій Савчук: Коштів у держбюджеті на допомогу ОСББ при утепленні достатньо

«Ми ведемо абсолютно чесну політику по відношенню до наших громадян. Тому інформую, що коштів у державному бюджеті на відшкодування витрат ОСББ та ЖБК під час утеплення у цьому році вистачить», – повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук слухачам Громадського радіо та запевнив, що об’єднання співвласників можуть впевнено звертатися до Ощадбанку, Укргазбанку чи Укрексімбанку за коштами, брати усі необхідні матеріали та починати утеплення багатоповерхівки.

«Мешканцям багатоповерхівок раджу максимально активізуватися, поки літній період, та звернутися до банків за коштами, до Агентства та органів місцевого самоврядування за відшкодуванням і – утеплюйтесь», – наголосив С.Савчук.

Сергій Савчук поінформував, що на сьогодні Урядовою програмою скористалося вже майже 300 ОСББ. З держбюджету вони отримують  відшкодування 40% суми залучених коштів, а від місцевої влади – до 25% річних та до 40% суми «теплого» кредиту. Наприклад,  ОСББ у Києві зможуть розраховувати на 70%-відсоткову компенсацію, адже, окрім Урядової допомоги,  вони отримають 30% відшкодування від міської ради.

232

«У результаті впровадження енергоефективних заходів економія витрат на енергоресурси складає від 30 до 50%. Наприклад, якщо ОСББ замінило освітлення у під’їздах, то вони на 70% менше платять за світло. Встановлення ІТП дає можливість не лише обліковувати споживання тепла, а ще й регулювати його подачу. Результати опитування учасників програми показали, що більше 80% ОСББ стали не тільки менше платити за комунальні послуги, а й комфортніше жити. Ціна квартир в утеплених багатоповерхівках збільшилася на 25%», – додав С.Савчук.

Голова Агентства також нагадав успішний приклад участі ОСББ у програмі. Так, у Луцьку ОСББ «Явір-2011» оформило кредит на 2 млн грн. для проведення комплексної термомодернізації багатоповерхівки. Агентство при цьому відшкодувало 40% суми кредиту, а місцева влада – відсотки за кредитом. Після утеплення витрати мешканців будинку на опалення зменшилися удвічі: з 15,54 грн/м2 до 7,16 грн/м2.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


 

200 тисяч українських родин можуть розраховувати на допомогу держави в утепленні

Кабінет Міністрів України виділив додатково 100 млн. грн. на підтримку населення в утепленні до зими, збільшивши державну безповоротну допомогу до 35%. Відповідне рішення прийнято на засіданні Уряду у середу 27 липня 2016 року.

Це означає, що ще більше 12 тисяч українських родин можуть скористатися урядовою підтримкою, закупити обладнання та матеріали, енергомодернізувати свої оселі до зими і таким чином менше платити за комунальні послуги в опалювальний період.

Варто наголосити, що для ОСББ та ЖКБ умови участі в Урядовій програмі з енергоефективності не змінилися. Як і раніше, мешканці багатоповерхівок можуть розраховувати на 40% безповоротної державної допомоги. Якщо у складі таких об’єднань є субсидіанти, то таке ОСББ чи ЖКБ безповоротно отримає відшкодування до 70% коштів на проведення енергоефективних заходів.

У Державному бюджеті на підтримку ОСББ/ЖКБ є ще 69,07 млн. грн. Тобто, провести комплексну термомодернізацію частково за кошти держави мають змогу ще 2 229 будинків, а це майже 180 тисяч сімей, інформує Держенергоеефективності.


 

На співфінансування “теплих” кредитів у Львівській області цьогоріч  виділено рекордну суму коштів – 16,5 млн грн.

Враховуючи підвищений попит населення на Урядову та регіональну програми з енергоефективності, Львівська обласна рада прийняла рішення про виділення додаткових коштів з обласного бюджету на співфінансування “теплих” кредитів у 2016 році, а саме – 9 млн грн. У результаті загальна сума фінансування програми у цьому році складає 16,5 млн грн. Про це поінформував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, коментуючи рішення Львівської облради.

“Місцева влада Львівської області виділила рекордну суму коштів на відшкодування населенню витрат на енергоефективні заходи”, – повідомив С.Савчук та додав, що таку практику співфінансування мають переймати й інші регіони країни.

Так, за умовами цієї регіональної програми мешканці Львівщини мають право отримати з обласного бюджету відшкодування 20% річних за кредитами на заміну газових котлів та 15% річних – на енергоефективні заходи. У 2016 році вже понад 2000 родин-учасників отримали додаткове відшкодування у розмірі 8,3 млн гривень.

“У нас є всі підстави стверджувати, що Урядова програма з енергоефективності діє і ефект для населення особливо відчутний, коли люди отримують безповоротну грошову допомогу на енергоефективні заходи не лише з державного, а й місцевих бюджетів. Одне з таких підтверджень – Львівська область”, – наголосив Сергій Савчук та додав, що Агентство і надалі буде працювати з місцевою владою у напрямку співфінансування “теплих” кредитів з місцевих бюджетів.

“З впевненістю можна сказати, що мешканці Львівщини найактивніші у питаннях енергозбереження та переходу на альтернативні види палива. Адже з точки зору участі регіону в Урядовій програмі з енергоефективності, Львівська область, як і раніше, є лідером за обсягом коштів, залучених населенням на енергоефективні заходи – 230 млн грн. “, – наголосив Сергій Савчук та додав, що причина лідерства Львівської області проста: це перший регіон, де було запроваджено регіональну програму підтримки населення. Залучення коштів на компенсацію відсотків за кредитами на енергоефективні заходи у Львівській області сприяло збільшенню видачі кредитів на “негазові” котли та енергозберігаючі матеріали в кілька разів, порівняно із середнім показником по країні.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


 

У червні Уряд допоміг 11 284 українським родинам утеплитися до зими

11 284 українські родини у червні цього року через Ощадбанк, Укргазбанк і Укрексімбанк, які реалізують Урядову програму з енергоефективності, так звані «теплі кредити», отримали від держави безповоротну грошову допомогу на проведення енергоефективних заходів на суму 92,49 мільйони гривень. Про це інформує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

За його словами, 695 сімей отримало допомогу від Уряду у сумі 5,26 млн. грн на заміну газових котлів. За кошти держави – 86,6 млн. грн. – у червні 2016 року утеплилося до зими 9 513 українських родин. 14 багатоквартирних будинків, об’єднаних в ОСББ, а це 1 076 сімей, скористалися Урядовою підтримкою на суму 630 тисяч гривень й належним чином підготувалися до опалювального сезону.

Снимок

“Механізм співфінансування енергоефективних заходів, закладений в основу Урядової програми з енергоефективності, виправдовує себе. Це співпраця влади та населення, від якої виграють обидві сторони. Уряд надає безповоротну фінансову допомогу на утеплення, а населення, вкладаючи ці кошти в енергозбереження, заощаджує на рахунках за комунальні послуги як мінімум удвічі, створює комфортніші умови проживання та підвищує вартість свого житла”, – наголошує  Сергій Савчук.

Загалом у 2016 році Урядом України надано 478,55 мільйонів гривень безповоротної фінансової допомоги населенню на проведення енергоефективних заходів. За час дії Урядової програми з енергоефективності її учасниками стали 170 тисяч українців, які залучили понад 2,3 млрд. грн. на утеплення. Загальна сума допомоги за період з жовтня 2014 р. до  червня 2016 р. складає 782,82 млн. гривень.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


 

Енергоефективність в дії: ОСББ активно утеплюються до зими

В Україні росте попит на Урядову програму з енергоефективності з боку ОСББ. За минулий тиждень, 11-18 липня 2016 року, до програми приєдналося ще 9 ОСББ, які залучили на проведення енергоефективних заходів у багатоповерхівках рекордну до сьогодні суму – 3 млн грн. Про це інформує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, аналізуючи дані щотижневого моніторингу дії Урядової програми.

“У нас простежується тенденція до збільшення попиту на державну допомогу в утепленні з боку ОСББ. Якщо за червень цього року Урядовою програмою скористалося 25 ОСББ, залучивши 4 млн грн. на термомодернізацію, то за три тижні липня уже 23 ОСББ отримали 4,5 млн грн. на проведення енергоефективних заходів у своїх будинках. Люди повірили, що “теплі” кредити – це не ярмо, а реальна допомога держави”, – наголосив С.Савчук.

21072016160222

За його словами, ОСББ-учасники програми переконуються у перевагах механізму державної підтримки, діляться своїм досвідом з іншими, і що цікаво – повторно беруть участь в Урядовій програмі з енергоефективності. Саме так зробило Львівське ОСББ “Берегиня”, яке минулого тижня вдруге звернулося за Урядовою допомогою та залучило значну суму коштів на комплексне утеплення шестиповерхового будинку – 1,35 млн гривень.

Як пояснила Голова правління ОСББ “Берегиня” Олександра Слободян, перший досвід участі у програмі був дуже позитивним. ОСББ встановило прилади обліку тепла та електроенергії, нові вікна, модернізувало освітлення, вклавши 143 тисячі гривень. Із цієї суми 43,6% (із врахуванням субсидіантів) відшкодував Уряд, а ще 30% – місцева влада. “Із 143 тисяч грн. це все склало 105 300 грн. Нам залишилося оплатити лише 37 700 грн.”, – підкреслила вона та зауважила, що завдяки Урядовій підтримці їм вдалося за рік виплатити кредит та звернутися повторно за другим для проведення повного утеплення будинку.

Олександра Слободян також додала: “Дуже важливо на зборах членів ОСББ пояснювати людям, що у результаті проведених робіт буде значна економія енергоресурсів, а значить і коштів сімейного бюджету на оплату комунальних послуг”. За її словами, після модернізації освітлення витрати будинку на електроенергію (у під’їздах) скоротилися у 3-4 рази.

Скористатися Урядовою підтримкою вдруге вирішило ще одне Львівське ОСББ “Стрийська 91”, яке минулого тижня залучило 1,05 млн грн. також на утеплення багатоповерхівки.

Загалом за час дії Урядової програми з енергоефективності безповоротною фінансовою допомогою скористалося 287 ОСББ, освоївши 28,2 млн грн. на утеплення.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю 


Уряд продовжує надавати українцям фінансову допомогу на заміну газових котлів

Коштів на допомогу при придбанні «негазових» котлів у держбюджеті ще достатньо –  понад 70 млн грн. Це означає, що близько 7 тисяч домогосподарств зможуть відмовитися від дорогого газу та встановити котли на альтернативних видах палива. Про це повідомляє Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

За його словами, відповідно до Урядової програми з енергоефективності населення може отримати безповоротну фінансову допомогу на заміну газових котлів: для фізичних осіб – 20% відшкодування суми залучених коштів, для субсидіантів – 70%.

21072016160201

«За минулий тиждень, 11 – 18 липня 2016 року, населенням залучено 11,9 млн грн. на придбання 686 «негазових» котлів. Це майже утричі більше за суму коштів, освоєних позаминулого тижня», – наголосив Сергій Савчук, коментуючи дані щотижневого моніторингу Урядової програми з енергоефективності.
На його переконання, заміна газових котлів за Урядової підтримки – це можливість кожному господарству повністю відмовитися від імпортованого газу та перейти на використання місцевих видів палива.
Голова Держенергоефективності нагадав, що програма підтримки населення до переходу на альтернативні види палива була запроваджена ще у жовтні 2014 році. З того часу спостерігається стабільне підвищення попиту на придбання «негазових» котлів.
За весь час дії програми українці залучили 280 млн грн. на придбання майже 17 тисяч «негазових» котлів. Зі свого боку, Уряд відшкодував їм 58,9 млн гривень.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


Утеплення багатоповерхівки за підтримки Уряду дає змогу удвічі зменшити комунальні платежі його мешканцям

1

Про це повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, презентуючи сьогодні журналістам результати національного дослідження “Ефективність державної підтримки реалізації енергоефективних заходів в ОСББ”, проведеного Агентством спільно з проектами IFC та USAID.

“Результати цього дослідження – це відповідь усім без виключення скептикам, які вважають, що люди беруть кредити, утеплюються і не мають жодного результату”, – наголосив Голова та повідомив, що у рамках дослідження проведено опитування 127 ОСББ та ЖБК по всій Україні, які вже взяли участь в Урядовій програмі, впровадили заходи та отримали відшкодування.

“За даними опитаних ОСББ, економія тепла для будинку після термомодернізації складає 24%. Наприклад, середня вартість заходів з утеплення серед них склала 137 тис грн., з яких близько 84 тис. грн. – фінансова допомога Уряду та місцевої влади”, – зазначив Голова та навів успішні приклади комплексного утеплення багатоповерхівок: ОСББ “Явір – 2011” у  Луцьку та ОСББ «Галицького-4» у Рівному після утеплення зменшили витрати на опалення удвічі.

Голова Агентства також повідомив і про ефект від впровадження інших заходів. Так, після встановлення ІТП ОСББ отримає додатково ще 10% економії тепла. Модернізації систем освітлення в будинку дає 71% економії електроенергії. Ті учасники програми, які замінили вікна на енергоефективні, отримали в середньому 14% економії тепла.

Загалом, зі слів Голови Агентства, за результатами дослідження 100% опитаних ОСББ/ЖБК-учасників програми відчули позитивні зміни після реалізації енергоефективних заходів, 70% – досягли значної економії. “Крім того, 81% опитаних ОСББ відчули підвищення комфорту житла, що теж важливо. Це означає, що не потрібно буде купувати нове житло. Варто лише утеплити своє помешкання і будете жити в оновленому комфортному будинку”, – підкреслив Голова та додав, що ринкова вартість такого житла зростає щонайменше на 25%.

Підсумовуючи, Голова підкреслив, що тепер ці ОСББ-учасники програми увійдуть у новий опалювальний сезон 2016/2017 з утепленими будинками та у рази меншими рахунками за комунальні послуги.

Довідково.

Презентація “Ефективність Урядової програми з енергоефективності для ОСББ: результати національного дослідження, факти, успішні приклади” за посиланням: http://saee.gov.ua/sites/default/files/Report.pdf

Захід відбувся 12 липня у ІА “Інтерфакс-Україна”. Його учасниками також стали керівник проекту IFC “Енергоефективність в житловому секторі України” Софія Лінн, директор Проекту USAID “Муніципальна енергетична реформа в Україні” Діана Корсакайте, керівник житлово-комунальних програм громадянської мережі “Опора” Тетяна Бойко, секретар міської ради м. Луцька Юлія Вусенко, Голова Асоціації енергоаудиторів України Андрій Цибулько, Голова правління Ради Голів ОСББ м. Луцька Роман Бондарук, Голова правління ОСББ “Альма-центр” (м. Харків) Юлія Самойлова, Голова правління ОСББ “Берегиня” (м. Львів) Олександра Слободян.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


 

Сергій Савчук: Утеплити будинок за Урядової підтримки у рази вигідніше, аніж самостійно

 

2

 

“Теплі” кредити – це не ярмо для людей. Основне першочергове фінансове навантаження лежить на Уряді, який компенсує левову частку суми кредиту з державного бюджету (40%) та додатково залучає кошти місцевих бюджетів (15-30%). Про це повідомив сьогодні Голова Держенергоефективності під час дискусії  “Енергоефективність: як держава допомагає населенню?”.

 

За його словами, за таких умов участь у програмі для кожної квартири у багатоповерхівці не буде обтяжливою. Для цього Агентство прорахувало декілька сценаріїв утеплення ОСББ. Наприклад, якщо ОСББ залучає близько 100 тис. грн. на такі заходи, як заміна вікон у під’їздах, систем освітлення, встановлення лічильників тепла, то з урахуванням Урядової та місцевої підтримки платіж за кредитом для однієї квартири у цьому будинку складатиме лише 8-29 грн. у місяць. Водночас, кожна родина заощаджуватиме на оплаті комунальних послуг близько 100 грн. у місяць.

 

Якщо ОСББ залучить більшу суму коштів – 500 тис. грн., то зможе провести комплексні заходи з утеплення: облаштувати ІТП, частково утеплити будівлю або встановити тепловий насос чи сонячний колектор. У такому випадку платіж за кредитом з однієї квартири становитиме 27 – 97 грн. у місяць. Водночас економія витрат на комунальні послуги для квартири буде в 4-5 разів більшою, ніж розмір цього платежу.

 

“Зверніть увагу, що у будь-якому з цих сценаріїв витрати ОСББ становитимуть близько 55% від загальної суми коштів, залучених на утеплення. Тобто, отримуючи Урядове та місцеве відшкодування, навіть сплачуючи відсотки за кредитом, ОСББ фактично має можливість придбати необхідне йому обладнання та матеріали за половину його ринкової вартості”, – підкреслив Голова.

 

Нагадаємо, що за умовами програми Уряд надає ОСББ та ЖБК безповоротну фінансову допомогу у розмірі 40% від витрат на утеплення. Більше того, якщо у складі ОСББ є субсидіанти, то таке ОСББ отримає більшу частку відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості субсидіантів у багатоповерхівці.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


Попит на програму з енергоефективності з боку ОСББ невпинно росте

 3

“Динаміка попиту на Урядову програму утеплення позитивна. Щотижня все більше ОСББ  та  ЖБК приєднуються до програми. Ми впевнені, що ОСББ нарешті усвідомили наскільки це вигідно – провести глибинну термомодернізацію будинку і отримати значне відшкодування своїх витрат: від Уряду 40% відшкодування, від місцевої влади – 15%-30%”, – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук дані щотижневого моніторингу дії програми з енергоефективності.

Водночас Голова підкреслив, що сьогодні немає жодного району чи області України, де ОСББ не змогли б скористатися Урядовою підтримкою.

“Кошти за цим напрямком програми – на енергоефективні заходи в ОСББ – у нас є і їх достатньо. До кінця року вистачить будь-якому ОСББ, яке проведе утеплення та звернеться за відшкодуванням”, – наголосив С. Савчук.

Так, за тиждень, з 4 по 11 липня 2016 року, до Урядової програми з енергоефективності приєдналося ще 6 ОСББ, які залучили майже півмільйона гривень на проведення загальнобудинкових енергоефективних заходів.

За весь час дії програми її учасниками стали 278 ОСББ, які залучили 25 млн грн. на утеплення багатоповерхівок. Уряд вже відшкодував їм 7,5 млн грн. з держбюджету.

Також за останній тиждень, з 4 по 11 липня 2016 року, українці освоїли 90,4 млн грн. на енергоефективні заходи в індивідуальному житловому фонді. Більшу частину цих коштів, а саме – 64,5 млн грн. – залучено саме родинами, які отримують субсидії на оплату комунальних послуг. За умовами програми Уряд повертає таким сім’ям 70% витрат на утеплення.

Популярним продуктом серед населення було енергоефективне обладнання та матеріали. На його придбання залучено 86,2 млн грн. Ще 4,2 млн грн. – на заміну 246 газових котлів.

Загалом, за весь період програми майже 170 тисяч українських родин залучили 2,3 млрд грн. на утеплення своїх помешкань.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

 

 


ПРОГРАМА РЕФОРМУВАННЯ І РОЗВИТКУ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА ГЕНІЧЕСЬКОГО РАЙОНУ НА ПЕРІОД З 2009 ДО 2014 РОКУ

1.Сучасний стан житлово-комунального господарства.

1.1. Загальна характеристика житлово-комунального господарства, аналіз існуючих проблем щодо його функціонування та розвитку

Генічеський район  розташований на північно-західному узбережжі Азовського моря і граничить з Новотроїцьким та Іванівським районами Херсонської області, Запорізькою областю та Кримом.  Загальна площа території району складає 300,8 тис. га (10,5 % території області). В районі 68 населених пунктів: 1 місто районного підпорядкування, 2 селища міського типу, 65 сільських населених пунктів. На території району одна міська, дві селищні та сімнадцять сільських рад.

Приоритетні напрямки розвитку економіки району:  харчова та переробна промисловість, сільськогосподарське виробництво, курортно-рекреаційний комплекс, розвиток транспортної системи.  В загальноукраїнському поділі праці район займає значне місце за розвитком агропромислового комплексу. В районі газифіковано м.Генічеськ  на 75%, село Стрілкове, Щасливцеве, Генгірка та Приозерне. Планується будівництво  газопроводу-відводу Якимівна-Генічеськ, підвідних газопроводів до с. Фрунзе, с. Придорожнє, с. Семихатки, смт. Новоолексіївка, смт. Партизани,  с. Новогригорівка, Рівне, Сокологірне.

Населення району на 01 вересня 2009 року становила 61860 чол., в тому числі міське – 34398 чол., сільське – 27462 чоловік. Кількість населення працездатного віку складає 37,567 тис. чол. (60,8%), у тому числі постійно працюючих 18,5% , з них у житлово-комунальному господарстві 1%.

Соціально-економічні показники  Генічеського району.

 

Показник

Одиниці виміру

2009
Чисельність населення

тис. осіб

61,8
Середній розмір сім’ї

осіб

3
Середня зарплата

грн./міс

1304,2
Кількістьпрацездатного насенаселення

Тис. осіб

%

37,56760,8
Постійно працюючого

%

18,5
З них у працюючих у ЖКГ

%

1

 

Галузь житлово-комунального господарства району  збиткова. Всі місцеві бюджети селищ, і в цілому район дотаційні. На 2009 рік місцевими радами затверджено доходів загального фонду 85455.9 тис. грн., у тому числі власні 20071,6 тис. грн., дотації з державного бюджету 65384,3 тис. грн. (76,5 % від загального фонду). Видатки загального фонду  місцевих бюджетів на житлово-комунальне господарство 987,6 тис.грн., (4,9 % від доходів загального фонду), у тому числі видатки споживання 942,6  тис.грн, видатки розвитку 45,0  тис.грн.,   з них дотація на житлово-експлуатаційне господарство 17,0 тис.грн. (біля 1,7 % від загального фонду на ЖКГ),  благоустрій міст, сіл, селищ 970,6 тис.грн. (98,3 % від загального фонду на ЖКГ).

Житловий фонд місцевих рад в районі складає 118 будинків загальною площею 100,7 тис. м2. Послуги водопостачання і водовідведення надають         19 підприємств,  якими експлуатується 141 одиниця артезіанських свердловин,      646,3 км водопровідних мереж,   фактична подача води 43,4 тис. м3 на добу. Протяжність каналізаційних мереж 11,4 км, кількість насосних станцій – 9 од., потужність очисних споруд 10,5 тис. м3 на добу. Основною категорією водоспоживачів є комунальний та приватний сектори –  71%, зокрема, населення – 67 %,   бюджетні організації –   4 %.  Протяжність дорожньої мережі району складає 360,4 км, в тому числі міст, селищ міського типу та сіл району –   222 км, із яких  74%,   або 164 км мають тверде асфальтобетонне покриття.       В місті і селищах міського типу району утилізація та знищення твердих побутових відходів здійснюється на   одному полігоні загальною площею 17 га.   Протяжність освітлених вулиць 35,0  км. (16% від загальної протяжності вулиць).  На обслуговані комунальних підприємств району знаходяться  32 кладовища площею 42 га., з них 29 діючих.

 

На території Генічеського  району загострилась екологічна ситуація у плані підтоплення території сіл та міста Генічеська поверхневими та ґрунтовими водами. По ознакам стічності виділяють три райони:

– водорозділовий безстічний з широким розвитком мілких подів, подоподібних знижень та степних блюдець ( займає центральну частину Генічеського району, 11 населених пунктів);

– другий район витягнутий впродовж узбережжя озера Сиваш та Азовського моря зі стоками поверхневих вод по балках ( 17 населених пунктів);

– третій район, де поверхневий стік направлено у великі Петровський, Генічеський та Чонгарський поди (9 населених пунктів та місто Генічеськ)

Найбільше  підтопленню підвержені села Щорсівка, Ярошик, Петрівка, Придорожнє, смт Новоолексіївка, Плавське, Догмарівка, Сокологірне, Партизани, Миколаївка, Фрунзе, Стокопані, Новогригорівка та місто Генічеськ.

Території сіл характеризуються не тільки незадовільними ознаками за умовам стічності поверхневих вод, а й наявністю місцевого водоупора верхньоплиоценових глин достатньої потужності для формування на ньому горизонту ґрунтових вод. При надмірному поповненню ґрунтових вод за рахунок поверхневих, господарсько-побутових, зкідних вод існує загроза підйому їх рівня та, як наслідок, підтоплення ґрунтовими водами будівель.

Ліквідація підтоплення потребує капітальних вкладень у будівництво постійно діючих дренажних систем,   централізованої каналізації, виконання заходів по обваловці, ремонту водонесучих комунікацій та інші.

1.2.Аналіз технічного стану житлового фонду, об’єктів благоустрою, систем водопостачання та водовідведення

Житлове господарство.

Житловий фонд багатоквартирних будинків району налічує 84 будинок. На 01 липня 2009 року у Генічеському районі  створено 33 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (26 у м. Генічеськ, 6 у смт Новоолексівка, 1- Приозерне). З іншими власниками індивідуальних квартир багатоквартирних будинків (двоповерхівки) ведеться робота щодо створення ОСББ.

Рівень благоустрою комунального житлового фонду складає біля 70%. В останні роки значно погіршився технічний стан багатоквартирних житлових будинків, де заміни водопровідних та каналізаційних мереж не проводилося.

Кожний будинок потребує проведення капітального або поточного ремонту інженерних мереж та конструктивних елементів. По місту, термінового капітального ремонту потребує біля 14 будинків.

З 2007 року значно покращилась ситуація щодо заміни та ремонту внутрішньобудинкових водопровідних та каналізаційних мереж за рахунок власників квартир, а також виділення бюджетних асигнувань на ці роботи. Так у багатоквартирних будинках по вул.Бр.Коваленко,67; вул.Курасова,3,5,5а,7,11,12; вул.40 років Перемоги,2; Ковпака,25,23; Крупської,20а; в рамках міської програми реформування ЖКГ на 2006-2010 роки, проведено капітальний ремонт центральних внутрішньобудинкових мереж каналізації на суму 97 тис.грн. У 2007 році проведено капітальний ремонт шиферної кровлі восьми багатоквартирних будинків на суму 80 тис.грн. У 2008 році у будинку по вул.Бр.Коваленко,67 проведено реконструкцію системи вентиляції на суму 80 тис.грн. У липні 2009 року проведено капітальний ремонт водопровідного вводу до багатоквартирних будинків по вул.40 років Перемоги,2 та 5а на суму 15 тис.грн.

В 2007-2009 роках збільшились обсяги робіт по заміні внутрішньо-будинкових мереж та підвальних розгалужень водопостачання та водовідведення. В зв’язку з цим кількість аварійних ситуацій з сантехнічним обладнанням і внутрішньо-будинковими інженерними комунікаціями зменшилась у 2 рази.

Показники технічного стану житлово-експлуатаційного підприємства (ЖЕК-1)

 

Кількість житлових будинків, шт.

28

Загальна площа житлових будинків, тис кв. м.

51,4

Загальна площа прибудинкової території, тис. кв. м.

52,28

Приватизовано житла, %

89,7

Кількість працюючих на підприємстві,     чол.

33

Балансова вартість, тис.грн.

29740,3

Залишкова вартість, тис. грн.

23997,9

Знос,      %

30

Прибуток за 2008 рік, тис. грн.

3,0

Водопостачання та водовідведення.

Із централізованої системи водопостачання, водою забезпечуються усі жителі міста Генічеська, смт Новоолексіївки та Партизанів, 37 сіл, привозною водою користується 4 села. Основною категорією водоспоживачів у місті  є комунальний та приватний сектори —71%, зокрема, населення – 67 %, бюджетні організації – 4 %. Основна частина споживачів води знаходиться у місті. Вони отримують воду від насосних станцій 1-го підйому (біля 85% поданої води).

Водопровідна мережа прокладена із сталевих, азбестоцементних та чавунних труб. Протяжність мереж водопостачання становить 646,3 км На існуючих водопровідних мережах спостерігаються значні витоки води. Спостерігаються витоки через сальники засувок, пожежні гідранти та в місцях пошкодження труб.

Показники господарської діяльності КП ВУВКГ з водопостачання та

водовідведення – місто Генічеськ

Показник

Одиниці виміру

2007

2008

2009

Водоспоживання

л/особу/добу

201

132

127

Питома реалізація води на людину

л/особу/добу

151

111

112

Питома довжина водопровідних мереж

м/осіб

6

6

7

Аварійність водопроводів

ав./рік/100км

64

64

63

Втрати води

%

16

14

16

Питоме енергоспоживання для водопостачання

кВт-год/м3

0,496

0,778

0,773

Питома довжина каналізаційних мереж

м/осіб

0,54

0,54

0,54

Аварійність каналізаційних мереж

авУрік/100км

31

45

15

Питоме енергоспоживання для каналізації

кВт-год/м3

1,51

1,51

1,64

Аналогічні показники мають місце в цілому по району.

Джерелами водопостачання міста, селищ та сіл району  є  підземні джерела з яких насосними станціями І-го підйому вода через систему водоводів і вуличних водопровідних мереж подається до споживача. В деяких населених пунктах вода розподіляється через водонапірні башти. Подача води у місті забезпечується цілодобово.

 

Піднята, реалізована вода, технологічні витрати та втрати — місто Генічеськ
Показники Тис. м3
2007 2008 1 пів 2009
Загальна кількість води 1270 832 402
вт.ч.: – піднято 1270 832 402
Подано в мережу 1065 699 354
Загальна кількість реалізованої води 1065 699 354
Втрати: 205 133 48
вт.ч.: витоки та необлікована вода 205 133 48
– витоки та необлікована вода, % поданої в мережу 16 16 12

Втрати води визначаються як різниця між загальною кількістю води, поданої в систему (за звітними даними, які встановлюються не на основі вимірювань), і обсягом реалізації за сумарними показами індивідуальних (квартирних) лічильників та нормами водоспоживання. За звітними даними, обсяг розрахованих таким чином втрат становить 3,8 % (дозволений відсоток) від поданої в систему води. Як правило, фактичні обсяги втрат, або дійсна різниця між кількістю поданої в систему і спожитою користувачами води набагато більша.

Аналізуючи дані щодо водоспоживання населення за 2008 рік бачимо, що 50 % населення розраховується за послуги водопостачання згідно з показниками індивідуальних лічильників, а решта (50 %) – згідно з нормами водоспоживання. При цьому сумарна реалізація населення з лічильниками становить 50 % від загального обсягу водоспоживання населення.

Середня питома реалізація для населення без лічильників становить 220 л/особу/добу. Для визначення реального водоспоживання бажано провести тривале дослідження системи водопостачання. Від цього залежатиме адекватність запропонованих проектів.

Термін експлуатації труб системи водопостачання – місто Генічеськ

 

Трубопроводи Термін експлуатації

Аварій за 2008-2009 роки

Матеріал

довжина

> 50 років

25-50 років < 25 років

км

%

км

%

Км

%

км

%

ПХВ

1,0

1,0

Сталь

16,8

14

12

71,4

4,8

28,6

27

Чавун

34

29

5

14,7

20

58,9

9

26,5

31

Азбестоцементні

67

57

3

4,5

46

68,7

18

26,8

92

Разом

118

100

8

6,7

78

65,7

32,8

27,6

150

Наведені дані показують, що водопровідні мережі знаходяться в незадовільному стані (особливо зі сталевих та азбестоцементних труб, які не захищені від внутрішньої корозії), що зумовлює значну аварійність, великі втрати води, перебої у водопостачанні, зниження тиску та вторинне забруднення води.

Система водовідведення складається із самопливних колекторів, насосних станцій та напірних трубопроводів. Існуюча каналізаційна мережа охоплює в основному нову центральну частину міста та новий мікрорайон, де існує самоплинна каналізація.

Завершено будівництво каналізаційного напірного колектору на території Щасливцевської та Стрілківської сільських рад довжиною 7,5 км на суму майже 6,5 млн. грн.

В 2008 році отримано позитивні висновки експертизи по проекту «Каналізаційні мережі на Арабатській Стрілці, системи каналізаційного напірного колектору с. Генгірка -будівництво».

Район старої забудови центральної частини міста не має системи каналізації. Райони індивідуальної забудови не каналізовано і стоки від населення вивозяться на зливну станцію. Основну частину каналізаційної мережі виконано із керамічних труб ( 15 %) діаметром до 250 мм, чавунних труб ( 30 %) діаметром від 200 до 600 мм, залізобетонних труб ( 35 %) діаметром 300 – 1200 мм. та сталевих труб (20%) діаметром 900 мм.

Стічна вода проходить повне механічне та біологічне очищення на очисних спорудах і скидається у море по глибинному випуску довжиною      2,15 км.

Теплопостачання. Централізоване теплопостачання в районі відсутнє. Житлові будинки опалюються індивідуально від альтернативних джерел опалення.

В результаті проведених заходів з виконання районної Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2005-2010 роки у місті Генічеськ газифіковано практично всю бюджетну сферу. Вже газифіковано майже всі багатоквартирні житлові будинки в мікрорайоні         м. Генічеськ. На теперішній час загальна кількість споживачів природного газу в Генічеському районі складає 5201 абонентів, в тому числі:

–  підприємств і організацій – 45;

–  багатоквартирних будинків -64;

–  в них квартир – 1853;

–  будинків приватного сектора – 3348.

Робота з газифікації району продовжується.

Санітарне очищення та благоустрій  Генічеського району:

Роботи із санітарного очищення міста виконує комунальне підприємство “Азовкомунсервіс”.

Виконкомом міської ради разом з комунальн6им підприємством „Азовкомунсервіс” розроблено програму, паспорт полігону ТПВ погоджено з відповідними службами.

Завершено роботу з будівництва другої черги полігону ТПВ, експлуатація першої черги продовжується (термін експлуатації до 2018 року).

Разом з тим, через відсутність коштів у міському бюджеті, не вирішується питання щодо роздільного збирання твердих побутових відходів, добудови полігону ТПВ до вимог природоохоронного законодавства,  проектування та будівництво сміттєперевантажувальних станцій із сортуванням твердих побутових відходів тощо.

В рамках районної програми реформування ЖКГ 2006-2010 у 2007 році  придбано 3 нових контейнеровози, 2 нових сміттєвози, 1 новий самоскид, 1 новий навантажувач «Вольво». У 2009 році придбано підмітально-прибиральну машину. Сьогодні підприємство експлуатує 4 контейнеровози, 3 сміттєвози, 3 самосвали, 2 навантажувачі, поливомийну та підмітально-прибиральну машини. Для здійснення робіт з благоустрою парків та скверів у 2007 році придбано 2 мототримери, 3 газонокосарки та мінітрактор з навісним обладнанням, які експлуатуються за цільовим призначенням.

Санітарне очищення міста та подвірне прибирання сміття здійснюється згідно з розробленими графіками. Розроблені такі схеми в Щасливцевській, Стрілківській сільських радах.

На території Стрілківської сільської ради  побудовано сортувальний      майданчик ТПВ у 2003 році. На протязі 6 років збором та утилізацією ТПВ займається приватний підприємець  Завадський В.І. Ним впроваджено роздільне збирання та сортування ТПВ на території Арабатської Стрілки. Для роздільного збирання ТПВ було придбано 66 шт. спеціальних контейнерів:     44 сталевих, 20 пластикових та   1 автомобіль спецавтотранспорту.

ПП Завадський обслуговує 55 баз відпочинку. На базах відпочинку встановлено 40 контейнерів для роздільного збирання сміття. Перероблюються відходи методом сортування скла і паперу.

КП «Азовкомунсервіс» м. Генічеськ має паспорт про місце видалення відходів № 18 від 16 липня 2004 року. Ведеться і поповнюється щорічно реєстр підприємств, організацій, які  користуються послугами  по утилізації відходів.

Також паспорт №24 від 14 лютого 2006 року про місце видалення відходів має приватний підприємець Завадський В.І. на полігон твердих побутових відходів в с.Стрілкове Генічеського району.

Завершено роботу в м.Генічеськ  КП «Азовкомунсервіс» з будівництва другої черги полігону ТПВ, експлуатація першої черги продовжується (термін експлуатації до 2018 року).

За перше півріччя 2009 року на полігоні твердих побутових відходів утилізовано   15103 м куб. сміття, з них від населення – 6911 м куб.; від підприємств, організацій, установ всіх форм власності – 3489,5 м куб., від санітарного очищення міста – 4702,5 м куб. Вартість робіт з його вивезення та утилізації складає понад 294,2 тис. грн.

Для КП «Азовкомунсервіс» придбано 3 нових контейнеровози, 2 нових сміттєвози, 1 новий самоскид, 1 новий навантажувач «Вольво»; придбано поливомийну машину. У 2009 році придбано підмітально-прибиральну машину. Сьогодні підприємство експлуатує 4 контейнеровози, 3 сміттєвози,     3 самосвали, 2 навантажувачі, поливомийну та підмітально-прибиральну машини. Для здійснення робіт з благоустрою парків та скверів у 2007 році придбано 2 мототримери, 3 газонокосарки та мінітрактор з навісним обладнанням, які експлуатуються за цільовим призначенням. За 2008-2009 роки комунальним підприємством було збудовано 8 нових контейнерним майданчиків. Але незважаючи на позитивні зрушення, складним залишається питання щодо санітарного очищення території міста, а саме постійне виникнення стихійних звалищ у скверах та паркових зонах.

На ремонт дорожнього покриття у м. Генічеськ з цільового фонду районного   бюджету  в   2008  році  використано   3,7   млн.   грн.

Загальна довжина вулиць міста складає 80 км, 40 % від загальної площі доріг – дороги з асфальтним покриттям. У 2006-2008 роках проведено капітальний ремонт вул. Гоголя, Махарадзе, Червоноармійської, частини пр. Миру, частини вул. Червоного Жовтня, Лободи, пров. Казакова на загальну суму 9 млн.грн. В 2009 році на центральних вулицях міста здійснено 641 м кв. капітального та  поточного ремонтів асфальтобетонного покриття.

За 2006-2008 роки проведено капітальний ремонт вуличного освітлення вул. Червоноармійської, Леніна, Курасова, 40 років Перемоги, Ковпака, Урицького, Паризької Комуни, Воровського, Шабовти, проспекту Миру, житлового масиву Гоголя – Воровського на суму близько                  400 тис. грн. Проте через дефіцит коштів у міському бюджеті на поточний ремонт та експлуатацію мереж вуличного освітлення, освітлюється всього 25-30%. Додатково освітленню підлягає ще 55 км. вуличної мережі.

 

Загальна площа зелених насаджень міста, селищ міського типу та сіл району складає 2944,32 га (80% нормативної потреби). В середньому в районі 30 % зелених зон охоплено доглядом. За період з 2007 року висаджено 26397 дерев, 5625 кущів.

Загальна площа зелених насаджень міста 150 га.

З 2006 року активно розвивається та благоустроюється парк «Афганської слави», де за останні роки висаджено близько 2000 саджанців. У 2007-2008 роках додатково озеленено території дитячих дошкільних закладів, шкіл, ПТУ.

1.3. Аналіз фінансово-економічних показників діяльності підприємств житлово-комунального господарства та чинної тарифної політики

За підсумками роботи підприємств галузі у 2008 році споживачам надано послуг та виконано робіт на суму 2 млн. 923,4 грн., у порівнянні з 2007 роком збільшення на 27%.

Дебіторська заборгованість підприємств галузі на 01.07.2009 року складає 90,3 тис. грн. Заборгованість населення 30,5 тис. грн., інші споживачі 59,8 тис. грн. Стан фінансування пільг і субсидій загалом задовільний. Повністю профінансовано поточне споживання та погашено заборгованість минулих років.

Рівень оплати житлово-комунальних послуг населенням, у тому числі водопостачання та водовідведення – 100 %, обслуговування житла 95 %.

Кредиторська заборгованість галузі на 01.07.2009 року складає 293,9 тис.грн. у тому числі борг за реактивну електроенергію 72 тис. грн.

Фінансові результати роботи підприємств житлово

-комунального господарства міста рік Генічеська станом на 01.01.2009

Показники тис. грн. Водопо­стачання Водовідведе ння

Обслуго­вування житла

Санітарне очищення

Дохід від реалізації послуг, робіт 1595,0

1213,0

484,6

927,6

Податок на додану вартість 266,0

202,0

83,3

154,6

Чистий дохід від реалізації послуг, робіт 1329,0

1011,0

401,3

773,0

Собівартість реалізованих послуг, робіт 1763,0

1477,0

336,2

1472,7

Інші операційні доходи

435,0

467,0

246,1

Адміністративні витрати 88,0

74,0

120,7

144,3

Показники тис. грн.

Водопо­стачання

Водовідведення

Обслуго­вування житла

Санітарне очищення

Витрати на збут

Інші операційні витрати

424,8

Фінансові результати від операційної діяльності: прибуток / збиток (-)

0

0

3,0

0

Інші доходи

914,8

Фінансові витрати
Інші витрати
Фінансові результати до оподаткування: прибуток / збиток (-)

3,0

12,3

Податок на прибуток від звичайної діяльності

3,1

Фінансові результати від звичайної діяльності: прибуток / збиток (-)

3,0

0,1

Витрати на електроенергію є найбільшою статтею витрат у структурі собівартості послуг водопостачання та водовідведення. Ціна за електроенергію у середньому становила 0,79грн./кВт-год з ПДВ. Окрім того, витрати коштів на електроенергію мають постійну тенденцію до зростання, є однією з суттєвих статей витрат на виробництво послуг водопостачання та водовідведення і складають 36 відсотків від загальних витрат.

Розподіл витрат у структурі вартості послуг водопостачання, водовідведення та квартирної плати за 2009рік

 

Показник 2009 рік, у загальному обсязі

Водопост ачання

Водовідв едення

Житлове госпо­дарство

Вартість послуг, у тому числі:

тис.грн.

тис.грн.

тис.грн.

Адміністративні, витрати на збут та інші операційні витрати

121,4

116,6

120,7

Виробнича собівартість послуг, у томучислі:

641,6

616,4

336,2

Паливо на технологічні потреби

51,1

11,0

8,9

Електроенергія на технологічні потреби

149,7

188,0

4,0

Реагенти та матеріали

236,8

227,8

Пряма оплата праці та відрахування на соціальні заходи

252,7

263,1

165,3

Пряма амортизація

26,7

84,6

Інші прямі витрати

125,4

41,2

120,7

Загально виробничі витрати

1.4.Оцінка якості житлово-комунальних послуг та рівня задоволення ними потреб населення. Дані опитувань мешканців щодо ступеню задоволення їх потреб якістю житлово-комунальних послуг показують, що якість послуг на середньому рівні. З причини технічних недоліків, водопостачання у місті здійснюється нерегулярно, що не задовольняє населення. По санітарно-хімічним показникам із 10 проб з водопровідної мережі не відповідає гігієнічним вимогам 10 проб (за показником «Запах»), через наявність у воді сірководню; по мікробіологічним показникам із 10 проб не відповідають гігієнічним вимогам 0 проб.

 

2. Мета Програми та шляхи реформування житлово-комунального господарства.

2.1. Мета Програми полягає у визначенні засад реалізації державної політики реформування житлово-комунального господарства, здійснення заходів щодо підвищення ефективності та надійності його функціонування, забезпечення сталого розвитку для задоволення потреб населення і господарського комплексу в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів і національних стандартів.

Реформування галузі проводиться з урахуванням інтересів кожної конкретної людини та передбачає широке роз’яснення процесу і результатів реформ.

Для досягнення мети реформування галузі необхідно вирішити питання щодо:

узгодження економічних інтересів держави та суб’єктів господарювання;

забезпечення можливості розв’язання громадянами району житлових проблем;

оптимізації виробничої та територіальної інфраструктури житлово-комунального господарства району відповідно до потреб населення;

створення умов для надійного і безпечного надання житлово-комунальних послуг за доступними цінами, які стимулюють енергозбереження;

усунення диспропорції у попиті та пропозиції на ринку житла і житлово-комунальних послуг;

оновлення виробничої бази галузі з урахуванням новітніх досягнень науково-технічного прогресу, запровадження інноваційної моделі розвитку житлово-комунального господарства;

підвищення ефективності використання енергоносіїв та інших ресурсів, радикального зниження енергоємності виробництва, підвищення енергоефективності будинків, створення стимулів та умов для переходу економіки на раціональне використання та економне витрачання енергоресурсів;

стимулювання приватної підприємницької ініціативи у виконанні завдань розвитку житлового фонду та комунальної інфраструктури;

мінімізації техногенного впливу галузі на навколишнє середовище і людину в цілому;

розвитку ринкових відносин та відповідної інституційної інфраструктури, поетапного дерегулювання і лібералізації потенційно конкурентного ринку за умови розвитку системи державного регулювання природних монополій;

розроблення законодавчих актів щодо розмежування повноважень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунального господарства;

поліпшення якості управління житлом та комунальною інфраструктурою.

Реформування галузі здійснюється шляхом формування відповідно до вимог світових стандартів ринку житла, запровадження недискримінаційних економічних відносин між суб’єктами ринку та державою з поступовим обмеженням функцій держави як суб’єкта господарювання та посиленням її впливу на формування ринкової інфраструктури, що передбачає:

проведення взаємоузгодженої тарифної, інвестиційної політики і політики у сфері розвитку внутрішнього ринку;

реалізацію ефективної антимонопольної політики та здійснення інституційних перетворень на ринку житла і житлово-комунальних послуг, спрямованих на розвиток ринкових відносин та конкуренції;

стимулювання інноваційної, інвестиційної та енергозберігаючої активності суб’єктів господарювання;

підвищення енергоефективності галузі шляхом зменшення обсягів втрат паливно-енергетичних ресурсів, зниження енергоємності виробництва окремих видів продукції (послуг);

розроблення прозорого механізму формування цін і тарифів на продукцію та послуги підприємств, що провадять діяльність у житлово-комунальній сфері.

За своїм змістом економічна модель розвитку житлово-комунального господарства полягає у формуванні оптимальних для суспільства і держави економічних відносин шляхом запровадження ринкових методів господарювання, стимулювання енергоефективності тарифної, інвестиційної, науково-технічної, зовнішньоекономічної та екологічної політики, інституційних і структурних змін у сфері обслуговування житла.

2.2 Передбачається здійснення заходів Програми в таких сферах:

1) формування державної житлової політики;

2) утримання будинків, споруд і прибудинкових територій, у тому числі проведення реконструкції застарілого житлового фонду;

3) надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення;

4) ремонту приміщень, будинків, споруд;

5) благоустрою населених пунктів;

3. Державна політика реформування житлово-комунального господарства району базується на таких основних принципах:

1) спільна відповідальність держави та органів місцевого самоврядування за якісне виконання Програми, забезпечення населення житлово-комунальними послугами відповідно до державних соціальних стандартів та ефективність сфери житлово-комунального господарства району в цілому;

2) доступність для всіх верств населення житлово-комунальних послуг, що відповідають вимогам державних стандартів;

3) пріоритетне спрямування державної підтримки на забезпечення соціальним житлом визначених законом категорій громадян з одночасним створенням доступної для інших верств населення системи довгострокового кредитування житла;

4) формування та дотримання державних соціальних стандартів (норм і нормативів) у сфері житлового фонду та житлово-комунального обслуговування району;

5) створення умов для прозорого та незалежного державного регулювання у сфері житлово-комунальних послуг, захисту прав споживачів і налагодження зворотного зв’язку із суспільством;

6) забезпечення ефективного використання людських, грошових та матеріальних ресурсів у сфері житлово-комунального господарства району;

7) відповідальність держави (щодо управління, регулювання, стимулювання і технічної підтримки) та органів місцевого самоврядування (щодо планування розвитку житлового фонду та комунальної інфраструктури, ефективного використання майна територіальних громад) за ефективність функціонування житлово-комунального господарства району;

8) перехід до економічно обґрунтованих цін і тарифів за користування житлом та комунальні послуги, запровадження надання адресних субсидій окремим категоріям громадян для компенсації витрат, пов’язаних з оплатою житла та комунальних послуг;

9) створення рівних умов для всіх суб’єктів господарювання і споживачів на ринку житла та житлово-комунальних послуг;

10) забезпечення збалансованого розвитку енерго-, тепло-, водо-, газопостачання та водовідведення під час виконання програм житлового та промислового будівництва;

11) забезпечення населення якісною питною водою;

12) технічне переоснащення галузі на основі широкого застосування вітчизняних і зарубіжних науково-технічних досягнень, зокрема в енерго- та ресурсозбереженні, впровадження екологічно чистих технологій;

13) стимулювання будівництва шляхом зняття адміністративних бар’єрів та розвитку конкуренції на ринку будівельних матеріалів;

14) розвиток публічно-приватного партнерства у сфері будівництва та реконструкції житлового фонду і комунальної інфраструктури району;

15) гласність, громадський контроль, прозорість та участь громадян у прийнятті рішень з питань реформування та розвитку житлово-комунального господарства, інформування населення органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень щодо основних принципів та завдань державної політики у сфері житлово-комунального господарства району;

16) створення рівних умов для всіх суб’єктів підприємницької діяльності у сфері житлово-комунального господарства, забезпечення рівних умов для всіх інвесторів.

 

3. Основні завдання Програми та засоби, необхідні для їх виконання

3.1. Основними завданнями Програми є:

3.1.1. Розвиток державного регулювання діяльності природних монополій на ринку комунальних послуг, поглиблення демонополізації житлово-комунального господарства, створення конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг:

–  створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

– створення приватних комунальних підприємств.

3.1.2. Формування державної житлової політики, створення розвинутого конкурентного середовища на ринку обслуговування житла, у тому числі впровадження комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду із залученням інвесторів-забудовників на конкурсних засадах:

– формування інститутів управління жилими будинками та органів самоорганізації населення. Для зменшення фінансового навантаження на місцевий бюджет та більш ефективного утримання житла, необхідно створювати у житлових комплексах об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) -кондомінімуми. У перспективі функції керуючого підприємства по утриманню внутрішньобудинкових мереж водопостачання та водовідведення може виконувати дирекція єдиного замовника (ДЄЗ), яка підтримватиме у належному технічному стані внутрішньобудинкові водомережі, забезпечить якість послуг згідно встановлених нормативних документів; визначить підрядників для робіт з виконання житлових послуг і укладатиме з ними договори, забезпечуючи контроль виконання цих договорів;

–   запровадження моніторингу стану реформування і розвитку житлово-комунального господарства;
– утвердження прозорості та відкритості в діяльності органів виконавчої влади,
органів місцевого самоврядування та підприємств щодо вирішення проблемних питань у сфері житлово-комунального господарства, налагодження ефективного системного діалогу з громадськістю;

–   підготовка кадрів з питань реформування і розвитку житлово- комунального господарства;
– запровадження державних соціальних стандартів і соціальних нормативів надання житлово-комунальних послуг.

3.1.3. Забезпечення беззбиткового функціонування підприємств житлово-комунального господарства району:

–   запровадження нового механізму формування цін і тарифів на житлово- комунальні послуги, спрямованого на забезпечення ефективного господарювання та економного  використання  енергетичних  і  матеріальних ресурсів:  тарифи  на житлово-комунальні послуги, які не в повній мірі відповідають завданню покрити за рахунок коштів міського бюджету; сукупні капітальні і поточні експлуатаційні витрати КП   підвищити протягом 1-2 років до обгрунтованого рівня.
-покращення дисципліни розрахунків за спожиті житлово-комунальні послуги та паливно-енергетичні ресурси;
– оптимізація витрат і втрат енергетичних і матеріальних ресурсів (палива, електричної енергії, води, теплової енергії) у сфері виробництва та надання житлово- комунальних послуг.

3.1.4. Технічне переоснащення житлово-комунального господарства, скорочення питомих показників використання енергетичних і матеріальних ресурсів, необхідних для виробництва (надання) житлово-комунальних послуг, у тому числі створення дієвого і прозорого механізму стимулювання використання альтернативних джерел енергії та видів палива.

Реформування житлово-комунального господарства району за цим напрямком потребує значних капітальних вкладень та проведення ефективної енергозберігаючої політики.

Заходи, що передбачаються у Програмі спрямовані на створення сприятливого інвестиційного клімату та усунення процедурних перешкод для інвесторів. Напрямки, за якими розроблені заходи:

– модернізація житлового господарства:

–  розвиток і реконструкція  централізованих систем водопостачання та водовідведення;
– встановлення будинкових та поквартирних засобів обліку споживання води, надання допомоги малозабезпеченим громадянам в установленні приладів обліку;

–  забезпечення належного обліку енергетичних і матеріальних ресурсів на підприємствах житлово-комунального господарства;

–  проведення ефективної енергозберігаючої політики;

–  розвиток сфери благоустрою ;

–  підвищення рівня та якості житлово-комунальних послуг.

3.1.5. Залучення інвестицій і співпраця з міжнародними фінансовими установами та донорськими організаціями;

3.1.6. Залучення громадськості до процесів формування житлової політики та реформування житлово-комунального господарства:

– громадський контроль за ходом реалізації Програм здійснюється (за їх бажанням) представниками громадських організацій, у статуті яких передбачено діяльність у сфері житлово-комунального господарства.

3.1.7. Організація ефективного управління та належного використання майнових комплексів у сфері виробництва і надання житлово-комунальних послуг.

Програмою передбачається запровадження схеми безпосереднього керівництва (існуюча схема), яка базується на постійному керівництві підприємством комунальної власності через укладення контракту з керівником, передбачає повну відповідальність органів місцевого самоврядування за експлуатацію, обслуговування, фінансування, інвестування, реконструкцію та розвиток підприємств тощо. Можлива схеми делегованого управління, яка базується на розподілі відповідальності згідно з договорами (контрактами) на управління, оренду цілісного майнового комплексу або договору концесії на 20-25 років.

Згідно законодавства у концесію, або оренду без права продажу майна юридичній або фізичній особі (суб’єкту підприємницької діяльності) можуть надаватися на платній або безоплатній та строковій основі об’єкти права комунальної власності, які використовуються для здійснення діяльності у сферах: водопостачання, відведення та очищення стічних вод; збирання та утилізація сміття; будівництво та експлуатація автомобільних доріг, об’єктів дорожнього господарства, інших дорожніх споруд; надання послуг у житлово-експлуатаційній сфері; створення комунальних служб паркування автомобілів; надання ритуальних послуг.

3.1.8. Підвищення рівня та якості житлово-комунальних послуг.

Якість житлово-комунальних послуг в значній мірі залежить від нормативної бази та тарифної політики.

На низький рівень якості житлово-комунальних послуг впливають:

–   недосконалість нормативно-правової бази;

–   несвоєчасне фінансування бюджетних установ для розрахунку з комунальними підприємствами за одержані послуги.

З метою створення передумов до якісного надання послуг необхідно:

– забезпечити експлуатацію, проведення планово-попереджувальних ремонтів відповідно до діючих нормативних актів;

Генічеське  ВУВКГ, «Новоолексіївське водне господарство» сільські МГП  постійно.

– розробити та впровадити новітні технології, обладнання та устаткування для технічного переоснащення підприємств галузі;

підприємства житлово-комунального господарства району; постійно

–   централізоване водопостачання та водовідведення здійснювати підприємствами, що мають ліцензії. Вести контроль за виконанням ліцензійних умов, особливо технологічних регламентів;

Генічеське  ВУВКГ, «Новоолексіївське водне господарство» сільські МГП постійно,

– забезпечити цілодобове водопостачання району;

Генічеське  ВУВКГ, «Новоолексіївське водне господарство» сільські МГП  2009-2014 р.

– довести якість води до вимог стандарту;

Генічеське  ВУВКГ, «Новоолексіївське водне господарство», сільські МГП, виконкоми місцевих рад; 2009-2014 р.

–   забезпечувати виконання договірних відносин на надання послуг між споживачами та надавачами-виробниками послуг;

підприємства житлово-комунального господарства району ; постійно

3.2. Виконання завдань Програми потребує реалізації заходів інституціонального, організаційного, фінансового, нормативно-правового та науково-технічного забезпечення.

4. Інституціональне забезпечення виконання завдань Програми

4.1. Інституціональне забезпечення виконання завдань Програми включає такі заходи:

– посилення впливу мешканців будинків на умови свого проживання та якість обслуговування житла шляхом стимулювання створення об’єднань співвласників багатоквартирного будинку;

– сприяння створенню системи управителів на ринку житлових послуг.

Згідно з Законом України “Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009 – 2014 роки” організацію виконання Програми здійснює, відповідно до своїх повноважень, відділ житлово-комунального господарства міськвиконкому;

Інституціональні заходи виконання Програми наведено в додатку N 1 до Програми.

5. Нормативно-правове та науково-технічне забезпечення виконання завдань Програми

5.1. Нормативно-правове забезпечення виконання завдань Програми передбачає запровадження системного підходу до правового регулювання у сфері житлової політики та житлово-комунального господарства. Для нормативно-правового забезпечення реалізації Програми місцевим органам виконавчої влади та місцевого самоврядування у разі необхідності:

–   подаються до районної державної адміністрації пропозицій щодо внесення
змін до чинних законів України та інших нормативно-правових актів;

–   вдосконалюється місцева нормативна база.

5.1.1. Нормативно-правове та науково-технічне забезпечення виконання завдань Програми передбачає:

–  проведення науково-технічних досліджень з питань тарифної політики, визначення економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних з виробництвом (наданням) житлово-комунальних послуг, фінансово-економічної діяльності житлово-комунальних підприємств, експлуатації та технічного обслуговування об’єктів житлово-комунального господарства,  благоустрою населених пунктів, захисту територій від шкідливої дії вод;

– розроблення та впровадження новітніх технологій і обладнання, необхідних для технічного переоснащення підприємств житлово-комунального господарства та скорочення питомих витрат енергетичних і матеріальних ресурсів;

– проведення прогнозно-аналітичних розрахунків для визначення потреб населення у житлі та об’єктах житлово-комунальної інфраструктури на середньо- та довгострокову перспективу;

– створення нової моделі забезпечення населення якісною питною водою;

– придбання нових зразків техніки та обладнання для забезпечення потреб житлово-комунального господарства;

– проведення соціологічних досліджень серед населення щодо реформування житлово-комунального господарства, вивчення громадської думки стосовно пріоритетів такого реформування;

– удосконалення методологічних засад моніторингу стану галузі (статистичні спостереження, вивчення громадської думки, експертна оцінка);

– розроблення та забезпечення виконання програм стимулювання економного використання споживачами питної води.

5.1.2. Заходи щодо нормативно-правового та науково-технічного забезпечення виконання завдань Програми наведено в додатку N 2 до Програми.

6. Організаційне забезпечення  та проведення моніторингу завдань Програми

6.1. Організаційне забезпечення виконання завдань Програми відповідно до своїх повноважень здійснює виконком Генічеської міської ради, Новоолексіївської, Партизанської селищних та сільських рад.

6.2. Для забезпечення процесу управління досягненням цілей та реалізації програмних завдань, створення системи ефективного зворотного зв’язку, що дасть можливість своєчасно відслідковувати та коригувати відхилення у реалізації Програми, запроваджується моніторинг реалізації Програми, який проводиться один раз на рік по результатам діяльності підприємств галузі за рік.

Спеціальні засади реформування, які враховують соціально-економічні та пріоритетні напрямки реформування ЖКГ району (житло, вода та утилізація відходів) визначають, що у напрямку водопостачання та водовідведення негайне використання коштів для капіталовкладень призведуть до помітного поліпшення технічного стану основних фондів. Поліпшення технічного стану основних фондів призведе до помітного зменшення власних витрат (трудових та адміністративних витрат), витрат енергоносіїв, зменшення кількості аварійних випадків у системі водопостачання та водовідведення та до падіння втрат води. Падіння обсягів власних витрат приведе до падіння собівартості послуг. В галузі житлового господарства та благоустрою додаткові капіталовкладення призведуть до поліпшення технічного стану житлового фонду. Поліпшення технічного стану житлового фонду призведе до певного зменшення обсягів поточних ремонтів, тобто до певного зменшення власних витрат. Зменшення власних витрат призведе до падіння собівартості послуг. Падіння собівартості призведе до деякого збільшення прибутковості діяльності.

6.3. Результати моніторингу висвітлюються в місцевих засобах масової інформації.

6.4. Заходи щодо організаційного забезпечення виконання передбачених Програмою завдань наведено у додатку N 1 до Програми.

7. Фінансове забезпечення виконання завдань Програми

7.1. Фінансово-економічне забезпечення реформування житлово-комунальної галузі передбачає:

– розроблення фінансового механізму надання та утримання житла (іпотека, товариства індивідуальних забудовників, кредитні спілки тощо), а також підвищення енергоефективності житлових будинків;

– перехід до економічно обґрунтованих тарифів для всіх категорій споживачів житлово-комунальних послуг, запобігання перехресному субсидіюванню, недопущення зростання інфляції за рахунок необґрунтованого завищення цін і тарифів;

– державну підтримку в наданні та обслуговуванні житла (створення системи державного страхування кредитів, визначення принципів і механізму підтримки населення з використанням коштів державного бюджету, широке використання лізингу устаткування);

– реструктуризацію та списання безнадійної заборгованості у сфері житлово-комунального господарства за умови переходу до економічно обґрунтованих тарифів.

7.2. Джерела фінансування заходів Програми:

– кошти державного бюджету, які передбачено на реалізацію районної програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки;

– кошти державного та місцевих бюджетів;

– кошти підприємств (передусім житлово-комунального господарства) відповідно до програм їх розвитку, затверджених органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом;

На фінансування заходів реформування та розвитку житлово-комунального господарства  Генічеського району необхідно                       217 млн. 600       тис. грн., у тому числі з державного бюджету 154 млн. 750 тис. та з місцевих бюджетів 62 млн. 850 тис. грн.

Щорічно під час підготовки проекту програми соціально-економічного розвитку району та місцевих бюджетів детально прораховуються обсяги необхідних капіталовкладень на розвиток житлово-комунального господарства та виносяться на затвердження сесії районної ради.

Для забезпечення фінансування реконструкції, будівництва та модернізації об’єктів житлово-комунального господарства за рахунок коштів державного бюджету міськвиконком щороку готує перелік об’єктів, який в установленому Кабінетом Міністрів України порядку подається до райдержадміністрації, яка формує єдиний по району перелік об’єктів і направляє його в обласне управління житлово-комунального господарства. Відібраний за встановленими критеріями Перелік об’єктів житлово-комунального господарства, реконструкція, будівництво та модернізація яких повністю або частково фінансуватиметься за рахунок коштів державного бюджету направляється для. підготовки відповідного рішення Уряду щодо пооб’єктного розподілу коштів, передбачених на реалізацію загальнодержавної програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства у Державному бюджеті України на відповідний рік.

На першому етапі поряд із незначними витратами бюджету на технічні заходи основним джерелом ресурсів плануються кошти Державного бюджету України.

Бюджетні кошти належить поетапно використати для проведення поточного та капітального ремонтів у будинках, які будуть передаватись у нову власність.

Для ринкового встановлення обґрунтованих цін на житлові послуги поетапно -у тій мірі, у якій будуть створюватись об’єднання співвласників житла – забезпечити умови для створення приватних підприємств, які будуть діяти на ринку житлових послуг одночасно із комунальними підприємствами, і будуть надавати послуги у тій мірі і такої якості, як це буде сплачено споживачами.

Інвестиційні кошти у ЖКГ району залучити шляхом приватизації (за винятком об’єктів інженерної інфраструктури, що не підлягають приватизації). Стосовно об’єктів інженерної інфраструктури, що не підлягають приватизації –  розглянути можливість їх передачі в управління, оренду інвесторам на підставі інвестиційних угод із внесенням до цих угод умов щодо здійснення інвесторами капіталовкладень (за визначеними обсягами та за узгодженими часовими графіками) .

Прогнозний обсяг фінансового забезпечення виконання завдань Програми за рахунок коштів Державного бюджету України наведено у додатку    N 3 до Програми.

8. Контроль за виконанням Програми

Контроль за виконанням  районної, міської, селищних Програм та заходів щодо реформування та розвитку житлово-комунального господарства сіл відповідно до законодавства здійснюють  районна державна адміністрація, міський, селищні та сільські виконкоми в межах своєї компетенції.

Громадський контроль за ходом реалізації Програм здійснюється (за їх бажанням) представниками громадських організацій, у статуті яких передбачено  діяльність у сфері житлово-комунального господарства.

Відділ розвитку інфраструктури, з питань надзвичайних ситуацій та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації, структурні підрозділи (посадові особи) виконавчих органів міської, селищних, сільських рад щороку на підставі даних моніторингу готують інформацію про хід виконання програмних завдань, яку районна державна адміністрація, виконавчі органи місцевого самоврядування щороку, не пізніше       1 квітня, подають відповідній раді на розгляд і затвердження. У разі потреби одночасно вносяться пропозиції щодо коригування завдань Програми.

9. Очікувані результати

9.1. Виконання Програми дасть можливість:

– розробити організаційний і фінансовий механізм забезпечення реалізації прав людини на житло (придбання та оренда житла, надання соціального і службового житла);

– створити сприятливі умови для накопичення інвестиційних ресурсів з метою технічного переоснащення підприємств житлово-комунального господарства та розвитку комунальної інфраструктури;

– провести комплексну модернізацію і технічне переоснащення підприємств житлово-комунального господарства з метою зменшення ресурсоспоживання і дотримання екологічних нормативів та норм протипожежного захисту;

– зменшити до рівня експлуатаційної безпеки зношеність основних фондів у житлово-комунальній сфері та витрати і втрати під час виробництва (надання) житлово-комунальних послуг;

– забезпечити сталу та ефективну роботу підприємств житлово-комунального господарства, підвищити рівень безпеки систем життєзабезпечення міста;

– забезпечити надання населенню житлово-комунальних послуг належної якості відповідно до вимог національних стандартів;

– забезпечити прозорість у формуванні тарифної та цінової політики на житлово-комунальні послуги;

– підвищити рівень мотивації громадян (доступ до матеріальних благ як стимул до зростання продуктивності праці і поліпшення якості робочої сили);

– стимулювати внутрішнє виробництво у сферах, суміжних із сферою житлово-комунального господарства;

– досягти поліпшення здоров’я і збільшення тривалості життя населення в результаті забезпечення його високоякісною питною водою;

– добитися зменшення протягом п’яти років обсягів використання енергоресурсів у комунальній енергетиці та житлових будівлях на 20 відсотків;

– обладнати протягом двох років усі багатоквартирні будинки побудинковими приладами обліку холодної води;

– привести витрати і втрати під час виробництва (надання) житлово-комунальних послуг у відповідність з вимогами європейських стандартів;

Передбачається, що виконання програми у повному обсязі дозволить:

– удосконалити систему управління житлово-комунальним господарством; створити конкурентне середовище та належні умови для функціонування підприємств різних форм власності;

– підвищити якість та збільшити обсяг послуг;

– забезпечити ефективне використання енергетичних та матеріальних ресурсів через –    – впровадження енергозберігаючих технологій;

– оздоровити фінансовий стан при прозорій економічно обґрунтованій системі визначення рівня тарифів на комунальні послуги;

– проведення ефективної інвестиційної політики в житлово-комунальному господарстві району.

Поліпшення форм відносин власності та збільшення досконалості фінансового управління – що означатиме наявність коштів для капіталовкладень – призведе до поліпшення технічного стану основних фондів.

Поліпшення технічного стану основних фондів приведе до помітного зменшення витрат енергоносіїв, зменшення кількості аварійних випадків, падіння втрат тепла і води, зменшення обсягів ремонтних робіт, – тобто до помітного зменшення власних витрат підприємств ЖКГ райлну.

Об’єкти інженерної інфраструктури КП, що не підлягають приватизації, за відповідних умов, можуть бути  передані в управління інвесторам на підставі інвестиційних угод. З часом бюджет міста буде звільнений від витрат на ЖКГ району.

Основні очікувані результати виконання Програми наведено у         додатку   № 4 до Програми.

 

Додаток №1 до Програми

 

ЗАХОДИ
щодо інституціонального та організаційного забезпечення виконання завдань міської програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009 – 2014 роки

Найменування завдання

Найменування заходу

Строк виконання, роки

Відповідальні за виконання

1. Розвиток державного регулювання діяльності природних монополій на ринку комунальних послуг Створення системи енергетичного менеджменту в житлово-комунальному господарстві

2009 – 2010

Виконкоми місцевих рад
Проводити моніторинг якості питної води та стану систем питного водопостачання

2009 – 2010

Виконкоми місцевих рад
Встановити лічильники технологічного обліку води на артсвердловинах та сприяти їх встановленню на водопровідних вводах споживачів

2010 – 2011

КП ВУВКГ, Новоолексіївське водне господарство, сільські МГП
2. Формування державної житлової політики, створення розвинутого конкурентного середовища на ринку обслуговування житла, у тому числі впровадження комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду із залученням інвесторів-забудовників на конкурсних засадах Запровадження моніторингу:
аварійних об’єктів житла і комунального господарства

2009 – 2010

Виконкоми місцевих рад, КП ЖЕК-1, Новоолексіївське ДУ
Організація ведення обліку громадян, які користуються правом на соціальне житло і перебувають у черзі на його отримання

2009 – 2010

Міськвиконком, виконком Новоолексіївської селищної ради
Розробити міську, селищні та сільські програми розвитку комунальної інфраструктури та благоустрою із запровадженням енергетичного планування

2010 – 2013

Виконкоми  місцевих рад
Створення сучасної геоінформаційної системи житлового фонду та комунальної інфраструктури

2012 – 2013

Виконкоми  місцевих рад, комунальні підприємства
узгодження інтересів територіальних громад та інвесторів-забудовників у здійсненні інженерної підготовки, будівництві об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури, проведенні благоустрою прилеглих прибудинкових територій за рахунок коштів інвесторів-забудовників та органів місцевого самоврядування, шляхом підписання відповідних угод

2012 – 2014

Виконкоми  місцевих рад
координацію дій комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів), визначення зобов’язань, відповідальності за їх невиконання учасниками комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів), шляхом підписання відповідних угод

2012 – 2014

Виконкоми  місцевих рад
здійснення контролю щодо конкурсного визначення інвестора-забудовника комплексної реконструкції кварталу (мікрорайону)

2012 – 2014

Міськвиконком, Виконком Новоолексіївської селищної ради
Проведення сходок з мешканцями багатоквартирних будинків, семінарів, нарад, круглих столів за участю активу багатоквартирних будинків з питань утворення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків і управління житловим фондом

2009-2014

Міськвиконком, Виконком Новоолексіївської селищної ради
Утворити комісію міськвиконкому з питань організації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та розвитку інституту управителів житлових будинків, за участю голів існуючих ОСББ

2010 – 2012

Міськвиконком, Виконком Новоолексіївської селищної ради
Участь у пілотних проектах з переведення підприємств житлово-комунального господарства на альтернативні джерела енергії та види палива

2010 – 2014

Виконкоми  місцевих рад, комунальні підприємства
3.Залучення громадськості до процесів формування житлової політики та реформування житлово-комунального господарства Розробити та затвердити міську програму залучення громадськості до формування житлової політики та реформування житлово-комунального господарства

2009 – 2011

Міськвиконком, Виконком Новоолексіївської селищної ради
Організувати постійно діючу комісію щодо форм і методів роботи з громадськістю для представників комунальних підприємств

2010 – 2014

Виконкоми місцевих рад
Проведення громадських форумів, громадських слухань, круглих столів для формування виваженої громадської позиції та дотримання балансу інтересів постачальників і споживачів житлово-комунальних послуг

2010 – 2014

Виконкоми місцевих рад
Підготовка матеріалів для засобів масової інформації з метою висвітлення комунальних проблем

2009 – 2014

Виконкоми місцевих рад
Створення сучасних інформаційно-телекомунікаційних систем:для організації спілкування з населенням з питань житлово-комунального господарства та житлової політики;

2009 – 2014

Виконкоми місцевих рад

 

Додаток №2 до Програми

 

ЗАХОДИ
щодо нормативно-правового та науково-технічного забезпечення виконання завдань міської програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009 – 2014 роки

Найменування завдання

Найменування заходу

Строк виконання, роки

Відповідальні за виконання

1. Розвиток державного регулювання діяльності природних монополій на ринку комунальних послуг На основі діючих нормативно-правових актів, розробити порядок проведення перерахунків за ненадані або надані не в повному обсязі житлово-комунальні послуги та перевірити кількісні та якісні показники надання зазначених послуг

2009

Виконкоми місцевих рад
Провести інвентаризацію основних засобів комунальних підприємств

2009 – 2012

Виконкоми місцевих рад
2. Формування державної житлової політики, створення розвинутого конкурентного середовища на ринку обслуговування житла, у тому числі впровадження комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду із залученням інвесторів-забудовників на конкурсних засадах Методологічне забезпечення:
За умов надходження коштів з державного бюджету на придбання житла певним категоріям громадян, здійснювати його придбання відповідно до чинного законодавства

2010 – 2014

Міськвиконком, виконком Новоолексіївської селищної ради
організації ведення обліку громадян, які користуються правом на соціальне житло і перебувають у черзі на його отримання, надання державної підтримки для придбання житла;

2009 – 2010

Міськвиконком, виконком Новоолексіївської селищної ради
Розробити та затвердити міську програму пільгового кредитування населення міста для придбання житла

2014

Міськвиконком
3. Забезпечення беззбиткового функціонування підприємств житлово-комунального господарства Розроблення проектів нормативно-правових актів щодо:
запровадження нарахування плати за воду виключно за показаннями приладів обліку

2009 – 2011

КП ВУВКГ, Новоолексіївське водне господарство, сільські МГП
Розроблення проектів законів України:
Надання пропозицій до проекту Державної програми розвитку теплозабезпечення населених пунктів на базі регіональних програм розвитку комунальної інфраструктури

2009 – 2011

Виконкоми місцевих рад
4. Залучення інвестицій і співпраця з міжнародними фінансовими установами та донорськими організаціями Надання пропозицій щодо удосконалення системи місцевих запозичень коштів для реалізації проектів модернізації житлово-комунальної інфраструктури та участь у зазначених проектах

2010 – 2012

Виконкоми місцевих рад
5. Залучення громадськості до процесів формування житлової політики та реформування житлово-комунального господарства Вивчення громадської думки щодо пріоритетів реформування житлово-комунального господарства шляхом проведення сходок громадян, семінарів, нарад, прямих телефонних ліній тощо

2009 – 2014

Виконкоми місцевих рад