Пільги особам з інвалідністю з дитинства

11.09.18

ПІЛЬГИ дітям  з інвалідністю В УКРАЇНІ:

В Україні особи  з інвалідністю відносяться до категорії осіб, які потребують додаткових гарантій і підтримки від держави. Особливо це стосується дітей. Дітьми з інвалідністю вважаються особи з інвалідністю, які не досягли 18 років.

Основними законами, в яких прописані гарантії для дітей з інвалідністю, а також для осіб з інвалідністю з дитинства, є Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».

У даній статті ми зупинимося на соцвиплатах дітям з інвалідністю, пільгах, які передбачені для таких дітей та осіб, які про них піклуються.

ВИПЛАТИ ДІТЯМ з ІНВАЛІДНІСТЮ У 2018 РОЦІ В УКРАЇНІ

 1. У законі України про соціальний захист дітей з інвалідністю, про який ми згадували вище, встановлено право на державну соціальну допомогу дітям з інвалідністю  у 2018 р. у розмірі 70 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у 2018 році

Соціальні і демографічні групи населення Розмір прожиткового мінімуму 
01.01.2018 – 30.06.2018 01.07.2018 – 30.11.2018 01.12.2018 – 31.12.2018
Діти віком до 6 років 1492 грн. 1559 грн. 1626 грн.
Діти віком від 6 до 18 років 1860 грн. 1944 грн. 2027 грн. 
Працездатні особи 1762 грн. 1841 грн. 1921 грн.
Особи, які втратили
працездатність
1373 грн. 1435 грн. 1497 грн. 
Загальний показник 1700 грн. 1777 грн. 1853 грн.

 

 1. Особам  з  інвалідністю  з  дитинства  I групи встановлюється надбавка на догляд за ними в розмірі:

– особам з інвалідністю з дитинства, віднесеним до підгрупи А I групи, – 75 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

– особам з інвалідністю з дитинства, віднесеним до підгрупи Б I групи, – 50 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

– Одиноким особам з інвалідністю з дитинства II і III груп, які за висновкомлікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу потребують постійного стороннього догляду, встановлюється надбавка на догляд за ними в розмірі 15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А встановлюється в розмірі: на дитину з інвалідністю підгрупи А віком до 6 років – прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; на дитину з інвалідністю підгрупи А віком від 6 до 18 років – прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.

Надбавка на догляд за іншою дитиною з інвалідністю встановлюється в розмірі: на дитину з інвалідністю віком до 6 років – 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; на дитину з інвалідністю віком від 6 до 18 років – 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.

Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю.

Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років також призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, у разі якщо дитина з інвалідністю потребує домашнього догляду, і вони фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю. Одному з батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікуну, піклувальнику надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А, а також одинокій матері (одинокому батьку) надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю призначається незалежно від факту роботи, навчання, служби.

При визначенні розмірів надбавок на догляд за особами з інвалідністю з дитинства та дітьми з інвалідністю з важкими формами інвалідності, які потребують постійного стороннього догляду або допомоги (прикуті до ліжка, сліпоглухонімі, з психічними вадами тощо) внаслідок захворювань за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, не може застосовуватися рівень забезпечення прожиткового мінімуму.

 1. ПІЛЬГИ МАТЕРЯМ ДІТЕЙ з ІНВАЛІДНІСТЮ В УКРАЇНІ

Якщо в сім’ї є дитина з інвалідністю, то для батьків у 2018 році також передбачені пільги на законодавчому рівні.

Трудове законодавство гарантує такі пільги матерям дітей з інвалідністю в Україні:

 1. жінку з дитиною з інвалідністю заборонено без її згоди тимчасово переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, або ж відправляти у відрядження.
 2. жінка, яка виховує дитину з інвалідністю, має право на скорочену тривалість робочого часу. Для таких жінок на їх прохання роботодавцем в обов’язковому порядку встановлюється неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
 3. тільки за згодою жінки, яка виховує дитину з інвалідністю, її можуть залучити до позанормових робіт.
 4. власник зобов’язаний видавати матері дитини з інвалідністю безкоштовно або на пільгових умовах путівки в санаторій, а також виплачувати матеріальну допомогу.
 5. матері дитини з інвалідністю гарантована додаткова щорічна оплачувана відпустка в розмірі 10 календарних днів.
 6. одиноким матерям заборонено відмовляти в прийнятті на роботу через наявність у неї дитини з інвалідністю.
 7. одинока мати, яка має дитину з інвалідністю, приймається на роботу без проходження випробувального терміну.

Закон також передбачає додаткові права батьків дитини з інвалідністю, які працюють, при звільненні:

 1. всупереч загальному правилу про необхідність завчасно повідомляти про дату звільнення за власним бажанням (за 2 тижні), працівник, який виховує дитину з інвалідністю, має право звільнитися до закінчення зазначеного терміну, якщо це пов’язано з доглядом за дитиною з інвалідністю.
 2. при звільненні працівникам, які мають повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А першої групи, виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної та додаткової відпустки.

ПІЛЬГИ ДІТЯМ З ІНВАЛІДНІСТЮ У 2018 Р. З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

Діти з інвалідністю, в тому числі діти з інвалідністю з цукровим діабетом, мають право на безкоштовну купівлю ліків за рецептом лікаря (в разі амбулаторного лікування) незалежно від місця проживання.

ПІЛЬГИ НА ПРОЇЗД В ПОЇЗДІ

Діти з інвалідністю та особи, які супроводжують дітей з інвалідністю (не більше однієї особи) користуються правом на 50 відсоткову знижку від вартості проїзду залізничним транспортом в період з 1 жовтня по 15 травня у внутрішньому сполученні без обмеження в кількості поїздок, а також правом безкоштовного проїзду залізничним транспортом приміського сполучення.

Також діти з інвалідністю можуть безкоштовно їздити на всіх видах пасажирського міського транспорту, крім таксі.

ПІЛЬГИ ПО ЖКГ

Переважним правом на поліпшення житлових умов користуються сім’ї з дітьми з інвалідністю.

Діти з інвалідністю у 2018 році, інвалідність яких настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на 50 відсоткову знижку з оплати за користування житлом та з оплати за комунальні послуги.

ПІЛЬГИ ДІТЯМ З ІНВАЛІДНІСТЮ В УКРАЇНІ В 2018 РОЦІ В СФЕРІ ОСВІТИ

Діти з інвалідністю у 2018 році та інваліди I і II груп користуються правом на позаконкурсне зарахування до вищих навчальних закладів в разі позитивної здачі іспитів і мають право на одноразову виплату навчальної стипендії та пенсії (соціальної допомоги).

Для обдарованих дітей з інвалідністю передбачено безкоштовне навчання мистецтву і музиці в загальних навчальних закладах або спеціальних позашкільних навчальних закладах.

ПІЛЬГИ ОСОБАМ З ІНВАЛІДНІСТЮ З ДИТИНСТВА ПІСЛЯ 18 РОКІВ

Хоч у законодавстві не знаходимо поняття «інвалід з дитинства», визначення цієї категорії осіб з інвалідністю все ж можна вивести з логічного тлумачення норм закону. Таким чином, інвалід з дитинства – це новий статус дитини з інвалідністю, який вона набуває по досягненню нею 18 років.

Особи з інвалідністю з дитинства після 18 років з урахуванням встановленої групи інвалідності користуються численними пільгами в сфері медичного обслуговування, освіти, проїзду на транспорті, поліпшення житлових умов і т.п.

.