Пільги особам з інвалідністю 2 групи

11.09.18

ПІЛЬГ ОСОБАМ З ІНВАЛІДНІСТЮ 2 ГРУПИ
В 2018 РОЦІ В УКРАЇНІ:

Життєдіяльність осіб, яким встановлено 2 групу інвалідності, суттєво обмежена через стійкі функціональні порушення в їх організмі, перелік яких встановлено Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України № 561.

Якими пільгами користується особа з інвалідністю 2 групи в Україні в 2018 році, в т.ч. ветеран праці – особа з інвалідністю та особа з інвалідністю з праці, який розмір пенсії по інвалідності 2 групи у 2018 р.

2 ГРУПА ІНВАЛІДНОСТІ: РОЗМІР ПЕНСІЇ У 2018 Р.

Пенсія особі з інвалідністю 2 групи у 2018 р. призначається в розмірі 90% пенсії за віком за наявності визначеного законодавством страхового стажу (від 1 до 14 років) відповідно до віку.

Якщо особа з інвалідністю 2 групи не працює, то вона може також претендувати на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вона матиме визначений законодавством страховий стаж (від 20 до 25 років для жінок та від 25 до 30 років для чоловіків).

Особа з інвалідністю з дитинства 2 групи має право на отримання державної соціальної допомоги у розмірі 80% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

В такому ж розмірі особа з інвалідністю 2 групи може отримувати державну соціальну допомогу в разі, якщо вона не має права на перші два види грошових виплат.

Пенсія особі з інвалідністю у наслідок війни 2 групи призначається у розмірі 80% сум грошового забезпечення (заробітку). Однак Кабінетом Міністрів України було встановлено, що розмір щомісячних пенсійних виплат особі з інвалідністю у наслідок війни (з урахуванням усіх надбавок та доплат до пенсії) має становити для осіб з інвалідністю 2 групи не менше 255% розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Якщо виплата не досягає такого розміру, то державою додатково виплачується щомісячна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до вказаного розміру.

ЩОРІЧНА ВІДПУСТКА ОСОБАМ З ІНВАЛІДНІСТЮ 2 ГРУПИ

Щорічна відпустка особі з інвалідністю 2 групи надається тривалістю 30 днів (це основна оплачувана відпустка). Така відпустка надається у будь-який зручний для нього період роботи.

Обов’язково надається також відпустка без збереження зарплати за бажанням особи з інвалідністю 2 групи тривалістю до 60 днів.

ПІЛЬГИ ОСОБАМ З ІНВАЛІДНІСТЮ
2 ГРУПИ В 2018 Р. У СФЕРІ ЖКГ

Окремих пільг особам з інвалідністю 2 групи по оплаті житлово-комунальних послуг законодавство України, на жаль, не передбачає (мова не йде про осіб з інвалідністю внаслідок війни та про деякі інші категорії осіб з інвалідністю), в т.ч. не встановлені пільги особам з інвалідністю 2 групи по оплаті електроенергії.

Що стосується першочергового надання житла, то в цій сфері для осіб з інвалідністю 2 групи діють наступні правила.

В першу чергу житло надається особам з інвалідністю внаслідок праці 2 групи та особам з інвалідністю 2 групи з-поміж військовослужбовців, які перебувають на обліку як такі, що потребують поліпшення житлових умов.

Якщо мова йде про квартири або садибні (одноквартирні) житлові будинки із житлового фонду соціального призначення, то можливість першочергового отримання (за умови наявності у них права на таке житло і перебування на соціальному квартирному обліку) мають особи з інвалідністю 2 групи і сім’ї, які виховують особу з інвалідністю з дитинства або особу з інвалідністю з дитинства 2 групи.

Поза чергою житло мають право отримати особи з інвалідністю 2 групи Великої Вітчизняної війни та прирівняні до них особи (протягом 2 років з моменту включення їх до списку на позачергове отримання житлової площі).

Особи з інвалідністю внаслідок війни, праці 2 групи та інших таких осіб з числа військовослужбовців, які отримали інвалідність внаслідок виконання обов’язків військової служби, не можуть виселяти з службового житла без надання іншого жилого приміщення в разі їх звільнення з роботи за власним бажанням.

Особі з інвалідністю 2 групи за їх згодою може бути надано за договором найму житло з житлового фонду соціального призначення або приміщення у спеціалізованому будинку для ветеранів війни та праці, громадян похилого віку та осіб з інвалідністю на підставі рішення органу місцевого самоврядування.

ОСОБИ З ІНВАЛІДНІСТЮ 2 ГРУПИ:
ПІЛЬГИ У 2018 Р. НА ЛІКИ

Особи з інвалідністю 2 групи мають право при амбулаторному лікуванні на придбання лікарських засобів за рецептами лікарів з оплатою 50% їх вартості (або на безкоштовне їх придбання в разі, якщо розмір соціальної допомоги або пенсії, яку вони отримують, не більше ніж мінімальний).

ПІЛЬГИ НА ТЕХНІЧНІ ТА ІНШІ ЗАСОБИ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДЛЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ 2 ГРУПИ

Особам з інвалідністю 2 групи надаються безкоштовно або на пільгових умовах послуги з соціально-побутового і медичного обслуговування, технічні та інші засоби реабілітації, вироби медичного призначення, а також (за наявності відповідного медичного висновку) автомобілі, крісла колісні з електроприводом.

До таких технічних та інших засобів реабілітації належать:

Окремі пільги встановлені для осіб з інвалідністю 2 групи по зору, зокрема:

Окремими засобами реабілітації забезпечуються особи і діти з інвалідністю 2 групи, які постраждали в результаті антитерористичної операції (далі – АТО), зокрема:

ПІЛЬГИ НА САНАТОРНЕ ЛІКУВАННЯ ОСОБАМ З ІНВАЛІДНІСТЮ 2 ГРУПИ

При наявності медичних показань особи з інвалідністю 2 групи мають право отримати безкоштовно санаторно-курортні путівки. Термін проходження санаторно-курортного лікування для них становить від 18 до 21 дня. Для осіб з інвалідністю з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку його тривалість становить 35 днів.

У 2017 році був змінений порядок компенсації вартості путівок для лікування в санаторіях для осіб з інвалідністю та для постраждалих учасників АТО. Між особою з інвалідністю, санаторієм і управлінням соціального захисту населення укладається домовленість, на підставі якої державою перераховуються кошти санаторно-курортним установам за надані ними послуги.

Для цього потрібно вибрати санаторій, звернутися в управління соціального захисту населення, де санаторій перевірять на відповідність встановленим вимогам. Якщо вимоги дотримані, то угода укладається.

ПІЛЬГИ ПО ОБСЛУГОВУВАННЮ

Особи з інвалідністю 2 групи мають право на:

Крім того, оплата за місцеві телефонні розмови з прив’язкою до їх тривалості може бути встановлена за умови, що особа з інвалідністю 2 групи дає на це свій дозвіл.

ПІЛЬГИ ПО ОБСЛУГОВУВАННЮ

Особи з 2 групою інвалідності користуються правом на позачергове обслуговування в усіх державних, комунальних і приватних установах і організаціях, які обслуговують населення (наприклад, в касах).

Інформація про це повинна бути розташована так, щоб її могли бачити всі користувачі тією чи іншою послугою.

ПІЛЬГИ ВЕТЕРАНАМ ПРАЦІ ТА ОСОБАМ З ІНВАЛІДНІСТЮ 2 ГРУПИ

Статус ветерана праці мають особи з інвалідністю 2 групи, які отримують пенсії по інвалідності, якщо вони мають стаж роботи не менше 15 років. Крім загальних пільг, зазначених вище, їм надаються такі:

Право на першочергове:

Переважне право на:

Право на:

ПІЛЬГИ ОСОБАМ З ІНВАЛІДНІСТЮ ВНАСЛІДОК 
ПРАЦІ 2 ГРУПИ

Інвалідність вважається такою, що настала внаслідок трудового каліцтва, якщо нещасний випадок (крім випадків правопорушень), який став причиною інвалідності, стався:

 1. при виконанні трудових обов’язків (в т.ч. під час відрядження), а також при здійсненні будь-яких дій в інтересах підприємства або організації (навіть без спеціального доручення);
 2. по дорозі на роботу або з роботи;
 3. під час робочого часу на території місця роботи (в т.ч. перерви) і перед початком або після закінчення роботи протягом часу, необхідного для приведення в порядок знарядь виробництва, одягу і т.п.;
 4. протягом робочого часу поблизу місця роботи (в т.ч. перерви), якщо перебування там не суперечило правилам внутрішнього трудового розпорядку;
 5. при виконанні державних або громадських обов’язків;
 6. при виконанні дій з порятунку життя людини, з охорони власності та правопорядку.

Перелік професійних захворювань, які можуть викликати інвалідність, встановлений законодавством. На відміну від інвалідності внаслідок загального захворювання, призначення пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання не вимагає наявності конкретного стажу роботи.

Такі особи можуть проходити професійну реабілітацію (в т.ч. професійну підготовку та перепідготовку) за індивідуальною програмою. Якщо з моменту встановлення інвалідності минуло не більше 1 року, то за ними зберігається середній заробіток за попереднім місцем роботи із зарахуванням пенсії по інвалідності протягом визначеного програмою терміну. У таких випадках витрати з урахуванням сплачених сум пенсій відшкодовує роботодавець, під час роботи в якого настала інвалідність.

ПІДВОДИМО ПІДСУМКИ

 1. Питання про те, яка пенсія у особи з інвалідністю 2 групи, вирішується залежно причин встановлення інвалідності та залежно від наявності страхового стажу.
 2. Перелік пільг для осіб з інвалідністю 2 групи включає в себе пільги на лікування та придбання ліків, на одержання засобів реабілітації, на поліпшенні житлових умов та ін.
 3. Залежно від категорії особи з інвалідністю 2 групи мають право на поліпшення житлових умов в першу чергу або позачергово.
 4. Особи з інвалідністю 2 групи мають право отримувати широкий спектр технічних та інших засобів реабілітації в залежності від категорії осіб і форми захворювання, яке спричинило настання інвалідності.
 5. При наданні пільг для забезпечення осіб з інвалідністю 2 групи засобами зв’язку повинні враховуватися медичні критерії встановлення інвалідності.
 6. Ветерани праці – особи з інвалідністю 2 групи, а також особи з інвалідністю внаслідок праці мають в порівнянні із загальним переліком також додаткові пільги.