Почесне звання України «Мати-героїня»

Почесне звання України «Мати-героїня»

Відповідно до Закону України «Про державні нагороди» почесне звання України є державною нагородою і є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги перед Україною.

Відповідно до Положення про почесні звання України, затвердженого Указом Президента України від 29 червня 2001 року № 476/2001 почесне звання України «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Жінка подає заяву щодо підготовки потрібних документів на порушення клопотання в органи місцевого самоврядування. Саме звідси починається збір, обробка інформації, підготовка і винесення основного рішення – підтримати кандидатуру на висунення на здобуття почесного звання «Мати-героїня» чи відмовити. Якщо ж жінці відмовили, то має бути зазначено причину такого рішенні.

Багатодітній матері до заяви також потрібно такі документи:

– копії паспорта багатодітної матері (1,2.3,10 та 1 1);

– копії свідоцтв про народження дітей;

– якщо дитина померла, копія свідоцтва про смерть;

– довідки-характеристики з місця навчання кожної дитини (шкільного і студентського віку);

– характеристики з місця роботи кожної дитини, яка працює.

На основі всіх зібраних документів органами місцевого самоврядування складається нагородний лист.

Обов’язкова інформація у нагородному листі (за наказом №76 служби у справах дітей та сім’ї «Про порядок подання кандидатур на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня») кандидатури на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня»:

– про відсутність фактів судимостей у жінки-кандидата; ,

– про відсутність фактів судимостей у кожного з дітей;

– дата народження дітей;

– про освіту кожного з дітей (де навчалися, який заклад закінчили);

– про відсутність перебування кожного з дітей в інтернатних закладах;

– місце роботи;

– як характеризуються в робочому колективі;

– якою громадською діяльністю займалися чи займаються;

– особисті досягнення, успіхи;

– до свідоцтва про смерть дитини, де не вказано причину смерті, додавати копію довідки про причину смерті дитини.

Перелік документів, які необхідно подати до управління соціального захисту населення Генічеської райдсржадміністрації для подання присвоєння почесного звання «Мати-героїня»:

– лист на ім я начальника управління соціального захисту населення Генічеської райдержадміністрації про порушення клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня»;

 

Перелік документів не є вичерпним, адже встановлюється у кожному випадку індивідуально.

Після цього документи подаються до управління соціального захисту населення Генічеської райдержадміністрації яка вивчає їх. Підтримані тут документи направляються до департаменту соціального захисту населення Херсонської ОДА. Після розгляду департаменту підтримані нагородні матеріали надсилаються до Міністерства соціальної політики України. Схвалені Міністерством нагородні документи надсилаються до Адміністрації Президента України, де їхній розгляд може тривати рік. а то й більше.

 

Випадки відмови в отриманні звання

Причиною такого рішення може бути те, що діти були засуджені умовно або перебували у місцях позбавлення волі, а також без поважних причин виховувалися в закладах інтернатного типу або перебували під опікою, або народження та проживання за кордоном (найчастіше), вчинення суїциду одного з дітей. Але ці умови не прописані в законах, проте цього вимагає Комісія державних нагород та геральдики Адміністрації Президента України.

За який період часу розглядаються подані документи?

Закону про період часу розгляд подань на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» не має, проте згідно з Законом України «Про звернення громадян» повний пакет документів розглядаються протягом місяця.

Тепер, аби отримати винагороду, жінка, якій вже присвоєно почесне звання, або уповноважена нею особа подає до управління соціального захисту населення Генічеської РДА лише заяву про виплату винагороди, де зазначено спосіб виплати (на особовий банківський рахунок) та копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я, по-батькові, місце реєстрації. Винагорода виплачується відповідно до Закону України “Про державні нагороди України”. у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Після подачі всіх документів управління соціального захисту населення формує особову справу, до якої додає ксерокопію Указу Президента України про присвоєння жінкам почесного звання «Мати-героїня».

У разі якщо жінка самостійно не може подати пакет документів із певних причин то замість неї може звернутися уповноважена особа з нотаріально засвідченим документом, що підтверджує її право представляти жінку, якій присвоєно почесне звання.

Жінці, удостоєній почесного звання, вручаються нагрудний знак та посвідчення до почесного звання встановленого зразка.

Чи потрібно переоформлювати документи матерям, яким присвоєно звання «Мать-героиня» колишнього СРСР для здобуття звання «Мати-героїня»?

Таким багатодітним матерям також необхідно зібрати повний пакет документів для того, щоб одержати почесне звання України, а наявність звання колишнього Союзу PCP дає переваги для присвоєння почесного звання України.

НЕОБХІДНО ПАМЯТАТИ:

Остаточне рішення про присвоєння почесного звання приймається Комісією державних нагород та геральдики при Президентові України.