Основні тенденції економічного та соціального розвитку Генічеського району у I кварталі 2017 року

Основні тенденції економічного та соціального розвитку Генічеського району у    І кварталі 2017 року

Згідно з рішенням XX сесії районної ради VIІ скликання від 24 грудня 2016 року № 256 «Про програму економічного, соціального та культурного розвитку Генічеського району на 2017 рік» робота структурних підрозділів районної державної адміністрації, виконавчих комітетів міської, селищних та сільських рад, установ та організації  протягом І кварталу поточного року спрямовувалася на забезпечення виконання основних завдань та заходів, досягнення встановлених кількісних критеріїв програми економічного, соціального та культурного розвитку району на 2017 рік (далі – Програма).

Впродовж першого кварталу поточного року структурними підрозділами районної державної адміністрації розроблено проекти  3 нових районних програм (з них 2 програми затверджено сесією районної ради, проект 1 програми знаходиться на розгляді депутатського корпусу районної ради), оновлено редакцію заходів по 1 програмі та внесено доповнення по 3 програмах. Всі затверджено відповідними рішеннями районної ради. Загалом в районі за станом на 01 квітня 2017 року діяло 28 регіональних програм, спрямованих на соціально-економічний та культурний розвиток.

Зміни у структурі районної державної адміністрації, викликали необхідність оновлення редакції Програми економічного, соціального та культурного розвитку району на 2017 рік, яку затверджено відповідним рішенням районної ради.

Протягом звітного періоду установлено контроль за ходом виконання програми економічного, соціального та культурного розвитку та проведено аналіз стану її виконання по ключових показниках в економічній та соціальній сферах на основі статистичних даних Державної служби статистики України та аналітичних інформацій структурних підрозділів райдержадміністрації за галузевою спрямованістю.

У бюджетній сфері за підсумками І кварталу 2017 року суб’єктами господарювання району забезпечено надходжень до Зведеного бюджету в обсягах 52,3 млн. грн., що на 72,6 % (+22,0 млн. грн.) більше проти 2016 року. З них до Державного бюджету надійшло – 19,3 млн. грн., до місцевих бюджетів 33,0 млн. грн., що на 44,8 % (+10,2 млн. грн.) більше обсягів відповідного періоду 2016 року.

Крім того, суб’єктами господарювання всіх форм власності району за підсумками І кварталу 2017 року забезпечено надходжень 21,1 млн. грн. єдиного соціального внеску.

За підсумками січня-березня поточного року  до загального фонду бюджету району надійшло доходів в сумі 32,4 млн.грн., що становить 25,5 % плану на рік, затвердженого місцевими радами  (план 127,2 млн.грн.).

Бюджет району сформовано за наступними основними статтями:

– ПДФО – 13,3 млн. грн. – 41,2 %

– податок на майно – 9,0 млн. грн. – 27,7 %, в тому числі плата за землю – 8,0 млн. грн. (24,7 %)

– єдиний податок – 5,0 млн. грн. – 15,6 %

– акцизний збір – 4,2 млн. грн. – 12,9 %.

Рівень виконання планових показників з початку поточного року по бюджету району склав  128,6 %, понад план отримано 7,2 млн. грн. надходжень. У розрізі місцевих бюджетів планові завдання не виконані Новогригорївської, Озерянської, Сокологірненської та Чонгарської сільськими радами.

Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження до загального фонду бюджету району збільшились на 11,4 млн.грн., або на 54,3 % (факт 2016 року – 21,0 млн. грн.).

 

В реальному секторі економіки району за підсумками першого кварталу обсяги виробленої продукції сільського господарства по всіх категоріях господарств становили 22,4 млн. грн. (у порівняних цінах 2010 року), що майже на 4,4 % більше рівня минулого року.

Господарствами населення забезпечено 93 % виробленої продукції.  100 % продукції вироблено у галузі тваринництва.

Обсяги реалізованої промислової продукції склали 4,9 млн. грн., що на 0,4 млн. грн. менше ніж торік за рахунок зниження обсягів реалізації на Генічеському хлібозаводі ТОВ «Дніпро». Продукція (хлібобулочні та кондитерські вироби, вода питна) виробляється у межах споживчого попиту.

 

Сфера малого та середнього бізнесу району представлена 298 підприємствами, з них 9 середніх та 289 малих, на яких зайнято 2745 осіб. Крім того, на початок квітня 2017 року, фактично здійснюють підприємницьку діяльність 1733 фізичних осіб – підприємців та 182 фермерських господарства. Слід зазначити, що з грудня  минулого року та впродовж першого кварталу поточного року мала місце тенденція до згортання підприємницької діяльності саме по фізичних особах – підприємцях, які здійснюють власну діяльність з урахуванням сезонного спливу. Так, їх кількість зменшена на 1720 осіб, або на 50 %.

З метою поліпшення бізнес-клімату та впровадження процесів дерегуляції, упорядкування та спрощення системи надання адміністративних послуг у районі діє центр надання таких послуг, через який надається 73 послуги, в тому числі  55 адміністративні та 18 – видача документів дозвільного характеру.

Протягом І кварталу 2017 року адміністраторами центру надано 1269 послуг. Переважна кількість послуг надана у сфері земельних питань. В середньому центром надається майже 470 послуг щомісячно.

На виконання заходів Програми та з метою державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та речових прав на майно та їх обтяжень придбано захищені носії ключової інформації (засоби електронного цифрового підпису) та забезпечено підключення державних реєстраторів районної державної адміністрації до відповідних реєстрів у визначений час.

 

У сфері рекреації проведено розширену нараду із власниками закладів оздоровлення та відпочинку району, представниками контролюючих служб обласного та районного рівнів з питань належної підготовки та проведенню у районі курортно-туристичного сезону.

 

У сфері інвестиційної діяльності маємо вже реалізовані інвестиційні проекти.

Відкрито телекомунікаційну вежу у селі Чонгар, яка забезпечує трансляцію українських мовників у південних районах Херсонської області та АР Крим до її південного узбережжя. Так, відповідно до отриманих ліцензій вести мовлення на Крим можуть Українське радіо (суспільне мовлення), місцева херсонська радіостанція, кримськотатарське радіо «Meydan», «Радіо кримських громад». Мовлення в FM-діапазоні охопить Джанкойський і Красноперекопський райони, частково – Сімферопольський район Криму.

Наприкінці березня відкрито Генічеську філію ТОВ «Швейна фабрика «ВіД», яка здійснюватиме пошив спеціального одягу, одягу для повсякденного життя і активного відпочинку (всього більше 300 найменувань виробів) та пошив комплектів військового одягу для підрозділів МВС і Нацгвардії. На даний час формується кадровий склад працівників.

У сфері рекреації триває реалізація інвестиційного проекту з будівництва бази відпочинку з елементами гірок та басейнів (аквапарку «Оазіс»), який планується відкрити у червні поточного року, що створить сучасний заклад для відпочинку з елементами розважальної інфраструктури.

У сфері альтернативної енергетики на території Новодмитрівської сільської ради триває будівництво Овер’янівської ВЕС потужністю 69,3 МВт, який здійснює ТОВ «Віндкрафт Україна». Вітроелектростанція вироблятиме екологічно чисту електроенергії в обсягах 270 ГВт-год / рік.

За  наявними статистичними даними у розвиток економіки району за рахунок усіх джерел фінансування за підсумками 2016 року вкладено 420,4 млн. грн. капітальних інвестицій, що складає 9,7 % до загальнообласного показника. За обсягами капітальних інвестицій Генічеський район зайняв восьме  місце серед районів області.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерний капітал), внесених в економіку району на кінець 2016 року, становив 3,9  млн. дол. США (1,9 % до загального обсягу по області). Впродовж минулого року приріст обсягів іноземних інвестицій становив 11,1 тис.дол.США із темпом зростання 100,3%.

 

Сектором архітектури та містобудування райдержадміністрації з початку року проведено 3 містобудівних архітектурних ради та 4 громадських слухання, на яких розглянуто детальні плани частин територій за межами та в межах населених пунктів району.

 

Діяльність суб’єктів господарювання  у  сфері  торгівлі була  спрямована на  забезпечення  населення  району  необхідними товарами.

Відповідно до нормативних показників населення району забезпечено торгівельними площами.

Місцеві товаровиробники – ТОВ «Дніпро» та ПСП «Новогригоріївське»  мають власну торгівельну мережу, де мають можливість реалізовувати хлібобулочні вироби власного виробництва.

Виробництво продовольчої групи товарів місцевих товаровиробників  району представлено хлібобулочними виробами, овочевою групою та м’ясом, інші товари надходять на продовольчий ринок району з урахуванням транспортної складової на доставку, що впливає на роздрібні ціни.

На виконання заходів програми щонеділі проводиться цінове обстеження продовольчого ринку району. Так, впродовж звітного періоду не змінено ціни на хлібобулочні та макаронні вироби, крупи, ковбаси, картоплю та овочі, при цьому відбулося зростання цін на молочні продукти, птицю, яловичину та свинину, зменшено ціни на яйця.

За підсумками січня-березня поточного року індекс споживчих цін до грудня поточного року становив по Україні – 103,9 %, по Херсонській області – 105,7 %, індекс цін на продукти харчування по області склав 106,3 %.

 

В соціальному секторі відзначається скорочення населення району з початку року на 38 осіб переважно за рахунок природного скорочення. Всього чисельність населення району складала 59,5 тис. осіб.

На ринку праці району спостерігається складна ситуація. Рівень безробіття за станом на 01 квітня 2017 року становив  3,1 %, статус безробітного впродовж І кварталу поточного року мали 1623 особи. При цьому актуальними на ринку праці району є 133  вакансії.

За сприянням районного центру зайнятості працевлаштовано                     117 незайнятих громадян, забезпечено професійним навчанням, перенавчанням  та підвищенням кваліфікації 143 особи, залучено до громадських робіт 112 осіб, 7 безробітних працевлаштовані на нове робоче місце з компенсацією роботодавцям фактичних витрат єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

З метою легалізації найманої праці з початку року  членами робочої групи проведено 4 рейди, обстежено 45 суб’єктів господарської діяльності. Відповідно до вимог чинного законодавства членами робочої групи проводилася інформаційно – роз’яснювальна робота щодо переваг легальної зайнятості та реалізації положень ЗУ «Про зайнятість населення».

У звітному періоду створено 90 нових робочих місць, з них по фізичних особах підприємцях – 70.

Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника по району становила за підсумками 2016 року 3682 грн., що дорівнює 91,0 % до середнього рівня по області із темпом зростання  до показників минулого року 121,3 %. Прожитковий мінімум на одну працездатну особу становив у звітному періоді  1600 грн.

Впродовж І кварталу відбулося збільшення заборгованості з виплати заробітної плати по відношенню до початку року на 48,1 тис.грн. за рахунок збільшення обсягів заборгованості по філії  «Генічеська ДЕД» Дочірнього підприємства «Херсонський облавтодор». і за станом на 01 квітня 2017 року складає                  688,2 тис.грн. Заборгованість обліковується по 5 підприємствах, з них 82,8 тис. грн. по  економічно-активних підприємствах  та 605,4 тис. грн. припадає на підприємства – банкрути.

 

У сфері житлово-комунального господарства рівень оплати населенням житлово – комунальних послуг становив 63,0 % (по області – 63,7 %). За даним показником район займає 8 місце серед районів області.

Заборгованість населення району за отримані послуги становила 14,5 млн. грн.

На виконання заходів програми та з метою зменшення кількості підприємств житлово-комунального господарства району, в яких застосовуються тарифи, що не відповідають економічно обґрунтованому рівню, було проведено навчання із представниками органів місцевого самоврядування району щодо порядку встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги та порядку доведення до відома споживачів інформації про змінення цих тарифів.

Майже 30 % домогосподарств району отримують державну допомогу (безготівкову допомогу) у вигляді субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та грошову допомогу на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Так, середній розмір субсидії становить відповідно  912,70 грн. та 2442,6 грн.

 

У гуманітарній сфері району забезпечено збереження мережі закладів охорони здоров’я, освіти, спорту та культури.

Збільшення надходжень місцевих бюджетів дає можливість спрямовувати кошти як районного бюджету, так і сільських, селищних та міського бюджетів (у вигляді міжбюджетних трансфертів) на вирішення проблемних питань у гуманітарній сфері району.

З підсумками січня-березня поточного року в гуманітарну сферу на виконання заходів Програми спрямовано майже 1400,0 тис.грн. Так, за рахунок міжбюджетних трансфертів у освітню галузь направлено 339,5 тис.грн., медичну – 70,0 тис.грн. Коштів районного бюджету – 884,2 тис.грн., в тому числі: по освіті – 508,2 тис.грн., медицині – 289,0 тис.грн., спорту – 87,0 тис.грн.

За рахунок субвенції з сільських та міського бюджетів передано 245,0 тис.грн. обласному бюджету для КЗ «Обласний територіальний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Херсонської обласної ради на укріплення матеріально-технічної бази Генічеської станції екстреної медичної допомоги (40,0 тис.грн.) та ремонту будівлі (205,0 тис.грн.).

З районного бюджету передано міжбюджетний трансферт 285,0 тис.грн. державному бюджету на проведення капітального ремонту фасаду адміністративної будівлі територіального сервісного центру МВС № 6543 у м. Генічеськ та обласному бюджету 185,1 тис.грн. на заміну віконних блоків у спортивній залі ПТУ № 27 м. Генічеськ.

По закладах освіти району кошти спрямовано на наступні цілі:  завершення капітального ремонту покрівлі Генічеської ЗОШ № 1 – 453,2 тис.грн. (районний бюджет), ремонт підлоги спортивного залу Партизанської ЗОШ – 99,5 тис.грн. (міжбюджетний трансферт), поточний ремонт підлоги та заміну вікон спортивного залу Новогригорївської ЗОШ – 125,0 тис.грн. (міжбюджетний трансферт), придбання енергоефективного котла для Озерянської ЗОШ – 65,0 тис.грн. (міжбюджетний трансферт-10,0. тис.грн. та 55,0 тис.грн. – районний бюджет), заміну вікон та дверей Генічеської ЗОШ № 4 – 20,0 тис.грн. (міжбюджетний трансферт), ремонт системи опалення Петрівської ЗОШ – 15,0 тис.грн. (міжбюджетний трансферт),  ремонт порогів та заміну вікон та дверей Рівненської ЗОШ – 70,0 тис.грн. (міжбюджетний трансферт).

По закладах первинної медико-санітарної допомоги району кошти спрямовано на проведення капітального ремонту покрівлі, відмостки та капітальний ремонт опалення амбулаторії ЗПСМ с. Петрівка– 289,0 тис.грн. (районний бюджет), придбання обладнання для амбулаторії ЗПСМ с. Петрівка – 50,0 тис.грн. (міжбюджетний трансферт), поточний ремонт котельні амбулаторії ЗПСМ с. Стрілкове – 20,0 тис.грн. (міжбюджетний трансферт).

На укріплення матеріально-технічної бази, забезпечення сучасним спортивним обладнанням та інвентарем дитячо-юнацьких спортивних шкіл району  у звітному періоді виділено 87,0 тис.грн.

Крім того, на виконання заходів Програми, виділено міжбюджетний трансферт 702,0 тис.грн. з районного бюджету державному бюджету на створення умов для належного виконання Генічеською районною державною адміністрацією та її структурними підрозділами покладених на них основних функцій і завдань, визначених Законом України «Про місцеві державні адміністрації» та реалізації повноважень, делегованих Генічеською районною радою відповідно до статті 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Соціально-економічний розвиток громад району протягом січня-березня 2017 року здійснювався відповідно до власних програм та наявних фінансових ресурсів.

 

Начальник управління

економічного розвитку,

інфраструктури та архівної

справи районної

державної адміністрації                                                       Н.О. Бінько