Безоплатна правова допомога

 

«БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА – ЗАВЖДИ ПОРУЧ»


Коли скаргу розглянуть?

ЯМП!_буклет_антирейдерство

Що таке спір?

ЯМП!_буклет_досудове

Що таке хабар?

ЯМП!_буклет_студенты

Чи довго чекати відповіді, і як довго діє субсидія?

ЯМП!_буклет_субсидии_(1)

Хто реєструє право оренди земельної ділянки?

ЯМП!_буклет_аренда_(1)

 


 

ВИДИ ПРАВОВИХ ПОСЛУГ:

У РАЗІ ВИНИКНЕННЯ ПРАВОВИХ ПИТАНЬ ЗВЕРТАЙТЕСЯ ЗА БЕЗОПЛАТНОЮ ПРАВОВОЮ ДОПОМОГОЮ  ДО «ГЕНІЧЕСЬКОГО БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ» ЗА АДРЕСОЮ ТА ТЕЛЕФОНОМ:

Адреса: 75500, Херсонська обл., м.Генічеськ, вул. Центральна ,6

Телефон: (05534) 3-45-34

Е-mail: henicheske@legalaid.ks.ua

 

ЗАПРОШУЄМО ВСІХ КОМУ НЕОБХІДНА ПРАВОВА  ДОПОМОГА!


Зміни у порядку стягнення аліментів на утримання дитини у 2017 році

До Сімейного кодексу України внесені зміни, які безпосередньо стосуються порядку стягнення аліментів на дитину.

Дані зміни внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17.05.2017 р. N 2037-VIII, який набрав чинності 08.07.2017 року.

Отже, які зміни передбачає Закон?

Закон спрямований на усунення прогалин і колізій в законодавчому регульовані процедури стягнення аліментів і додаткових витрат на дитину. У зв’язку з цим зміни передбачають наступне:

1) Аліменти, одержані на утримання дитини, є власністю дитини.  За попереднім законодавством аліменти, одержані на дитину, були власністю того з батьків, на ім’я якого вони виплачувалися.

2) За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

3) Доповнено перелік обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів. Тепер при винесені рішення суд буде враховувати наявність у платника аліментів рухомого, нерухомого майна, грошових коштів та витрати на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи.

4) Збільшено мінімальний розмір аліментів з 30 до 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що на даний час складає 713 грн. для дітей віком до 6 років та 888,50 грн. для дітей у віці від 6 до 18 років. З 1 грудня 2017 року ця сума збільшиться до 746 грн. та 930 грн. відповідно.

5) Законом чітко визначено розмір аліментів  у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини. Так на одну дитину передбачена – одна четверта, на двох дітей – одна третя, на трьох і більше дітей – одна друга частина заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, що в свою чергу на даний момент складає 14260 грн для дітей віком до 6 років та 17770 грн. –для дітей віком від 6 до 18 років.

6) Запроваджено нові правила визначення заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу). Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою – підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

7) Запроваджено відповідальність за прострочення оплати додаткових витрат на дитину. У разі прострочення оплати додаткових витрат на дитину з вини платника такий платник зобов’язаний на вимогу одержувача додаткових витрат сплатити суму заборгованості за додатковими витратами з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних із простроченої суми.

8) змінився процесуальний порядок звернення до суду, в залежності від розміру заявлених вимог щодо стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини. Так, треба звертатися з заявою про видачу судового наказу у разі, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів:

– у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину (тобто у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини);

–  у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Розгляд такої справи відбувається у спрощеному порядку без виклику сторін, на основі поданої письмової заяви та доданих до неї доказів, для підтвердження цих вимог.

Судовий наказ одночасно є виконавчим документом, та на відміну від інших, заява про скасування судового наказу про стягнення аліментів не подається.

Слід відмітити, що у разі постановлення судового наказу про стягнення аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини, платник аліментів має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.

Якщо заявляються вимоги про стягнення аліментів у інших розмірах, ніж зазначено вище, необхідно звертатися до суду з відповідною позовною заявою, зазначивши відповідні обґрунтування та докази, яка буде розглядатися у звичайному порядку в судовому засіданні з участю сторін.

9) Встановлено альтернативну підсудність у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, індексацію аліментів та зміну способу їх стягнення. Відтепер одержувач аліментів має право звернутися з позовом як за своїм місцем проживання, так і за місцем проживання або перебування відповідача.

10) Від сплати судового збору звільнено позивачів у справах про стягнення додаткових витрат на дитину, неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення.

На останок хотілося б зазначити, що Закон України № 2037-VIII від 17.05.2017 року не передбачає «автоматичного» перерахунку аліментів для тих, хто вже отримує їх в розмірі нижчому ніж, встановлено законодавством. Тому, для збільшення розміру аліментів до 50 % прожиткового мінімуму необхідно звертатись з заявою до суду.

 

Головний спеціаліст відділу «Генічеське бюро правової допомоги»

Каховського місцевого центру

з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Юлія Риженко