«Як вберегтись від ботулізму?»

Дата: 16.06.2017

В Україні зросла кількість жертв ботулізму. В Одеській лікарні помер від ботулізму 52-річний чоловік. В одному з міських супермаркетів він придбав в’ялену рибу. До медиків звернувся за три дні з типовими симптомами ботулізму, за п’ять днів – помер. Лікарі запевняють, що сироватку чоловік отримав, оскільки на Одещіні з минулих років збереглися запаси анатоксику. Від ботулізму після вживання риби вже померли троє людей на Київщіні, Сумщіні та Полтавщіні. Упродовж останніх тижнів у країні продовжують реєструватися випадки захворювання на ботулізм серед населення країни, пов’язані з вживанням рибної продукції.

Наше місто багате рибою. Населення захоплюється посолом, в’яленням та копченням риби в домашніх умовах, що може бути небезпечно щодо захворювання на ботулізм. За поточний рік в Генічеському районі випадків захворювання на ботулізм не було.

Ботулізм – це інфекційне захворювання, дуже тяжке, як правило виникає на фоні повного благополуччя (здоров’я). При отруєнні в першу чергу страждає нервова система. Збудник ботулізму – мікроб (паличка ботулізму) при відсутності кисню та сприятливій температурі виділяє сильнодіючий токсин, який є найтоксичнішим з усіх відомих бактеріальних токсинів. При сприятливих умовах паличка ботулізму переходить в спорову форму, яка широко розповсюджена в навколишньому середовищі людини та знаходиться в ґрунті, на фруктах, овочах та грибах, в водоймищах, кишковому тракті деяких тварин та риб. Зовнішньо доброякісні продукти становляться причиною ботулізму, якщо в них потрапляє збудник, слаба термічна обробка або погане просушування, недостатня концентрація солі, цукру, кислот та інших консервантів, створення анаеробних (безкисневих) умов та довгого зберігання в теплі.

Основною причиною захворювання є продукти домашнього приготування – овочеві, грибні, м’ясні, рибні консерви, сирокопчені окости, солена, в’ялена та копчена риба. Потрапляння збудника в продукти можливе на різних етапах виготовлення вищевказаних продуктів в домашніх умовах, при невиконанні ряду гігієнічних вимог, неякісному очищенні та промивці риби, овочів, фруктів перед консервуванням, необережному видаленні кишечника, при та після розробці туші.

Профілактика ботулізму при виготовленні та вживанні рибних продуктів, грибних та овочевих консервів включає в себе комплекс правил, головними із яких є:

– захист риби від потрапляння збудника: рибу, яку тільки впіймали негайно охолоджують або заморожують, перед посолом необхідно обережно випотрошити рибу, щоб не порушити цілісність кишкового тракту, не забруднити м’язи риби його вмістом;

– посол риби проводити тільки в охолодженому стані при температурі не більше +4 градусів за Цельсієм, дотримуватися технології приготування, так як при концентрації повареної солі більше 10% зупиняється виділення ботулотоксину;

– ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів;

– не їсти консерви з бомбажом або при підозрі на недоброякісність;

– не купуйте копчену, солені, та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та реалізовується без лабораторного контролю;

– їсти грибні та рибні консерви тільки промислового виготовлення, так як технологія та рецептура виготовлення продуктів такого виробництва розроблена з урахуванням профілактики ботулізму та з проведенням лабораторного контролю.

Як правило клінічні прояви починаються через 36 годин. Першими симптомами є загальна слабкість, головний біль, відчуття «туману» або «сітки» перед очима, подвоєння в очах. Потім наступає параліч м’язів язика, гортані, що може призвести до смерті. Температура тіла може бути нормальною або навіть зниженою. При перших проявах захворювання негайно викликайте лікаря!

Управління Держпродспоживслужби в Генічеському районі